Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Morgan Stanley: Eurozónu zřejmě čeká recese, USA by se jí však mohly vyhnout

Ekonomika eurozóny v příštím roce pravděpodobně zažije recesi. Spojené státy by se jí však mohly těsně vyhnout, a to díky odolnému trhu práce. Předpověděla to americká investiční banka Morgan Stanley. Dodala, že globální inflace by mohla dosáhnout vrcholu už v nynějším čtvrtletí.

EU

Ekonomika eurozóny v příštím roce pravděpodobně zažije recesi. Foto: iStock

Celá světová ekonomika v příštím roce podle banky vzroste o 2,2 procenta. Výrazně by k tomu měla přispět Čína, která by díky uvolňování koronavirových opatření mohla vykázat pětiprocentní hospodářský růst.

Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v příštím roce podle Morgan Stanley zvýší o 0,5 procenta. „Ekonomika USA se těsně vyhne recesi,“ uvedla banka.

Morgan Stanley je ve výhledu pro světovou ekonomiku o něco pesimističtější než Mezinárodní měnový fond (MMF), uvedla agentura Reuters. MMF v říjnu předpověděl, že globální hospodářský růst v příštím roce zpomalí na 2,7 procenta z letošních 3,2 procenta.

Ve Spojených státech počítá říjnová prognóza MMF na příští rok s jednoprocentním růstem ekonomiky, zatímco letošní hospodářský růst v USA odhaduje na 1,6 procenta. V eurozóně MMF příští rok očekává zpomalení růstu na 0,5 procenta z letošních 3,1 procenta.

(ČTK)