Zlato (oz) / USD
1 971,59
0,84 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Moody’s varovala před dopady současného vývoje v Izraeli na ekonomiku

Pondělní schválení klíčové části kontroverzní justiční reformy izraelským parlamentem naznačuje, že politické napětí v zemi bude pokračovat a pravděpodobně bude mít negativní dopady na izraelskou ekonomiku i bezpečnostní situaci. Ve své zprávě to uvedla ratingová agentura Moody’s Investors Service. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr financí Bezalel Smotrič se sice snažili obavy z nepříznivých hospodářských důsledků rozptýlit, investoři však pokračovali ve výprodeji izraelských aktiv, například akcií a dluhopisů.

Izrael
Pondělní schválení klíčové části kontroverzní justiční reformy izraelským parlamentem naznačuje, že politické napětí v zemi bude pokračovat a pravděpodobně bude mít negativní dopady na izraelskou ekonomiku i bezpečnostní situaci. Foto: iStock

Podoba zákona, který omezuje pravomoci nejvyššího soudu ve prospěch vlády, vyvolává masové protesty už od ledna. Očekává se, že demonstrace nyní ještě zesílí. Podle Moody’s by justiční reforma „mohla podstatně oslabit nezávislost justice a narušit účinnou kontrolu a rovnováhu mezi různými vládními složkami“.

Agentura nicméně nepřikročila k úpravě hodnocení úvěrové spolehlivosti Izraele. V dubnu Moody’s potvrdila úvěrový rating Izraele na stupni A1. Zároveň však zhoršila výhled ratingu z pozitivního na stabilní. Pozitivní výhled signalizoval, že agentura by v mohla v dohledné době přistoupit ke zvýšení ratingové známky.

„Výkonné a legislativní instituce se staly méně předvídatelnými a náchylnějšími k vytváření výrazných rizik pro ekonomiku a sociální stabilitu,“ varovala Moody’s vezprávě. Agentura předpovídá, že izraelská ekonomika v letošním i příštím roce dosáhne tříprocentního růstu. Upozornila však, že prognóza „nezahrnuje negativní dopad prodlouženého období sociálního a politického napětí“.

Netanjahu a Smotrič obavy z negativních hospodářských důsledků justiční reformy označili za „chvilkovou reakci“. „Jakmile se usadí prach, bude jasné, že izraelská ekonomika je velmi silná,“ uvedli ve společném prohlášení.

Předseda izraelského odborového svazu Histadrut Arnon Bar-David nicméně zprávu Moody’s vidí jako důkaz toho, že nynější krize má sociální i ekonomické dopady. „Hrozivé komentáře této ratingové agentury jsou jasným varováním pro každého, kdo doposud ignoroval potřebu širokého shody na reformě,“ uvedl. „Vyzývám premiéra i ministra financí, aby se vzpamatovali, projevili zodpovědnost a okamžitě zastavili poškozování ekonomiky,“ dodal.

Hlavní index izraelské akciové burzy se propadl o více než tři procenta, výrazně oslaboval rovněž izraelský šekel. „Očekávám, že tento výprodej bude pokračovat,“ uvedl podle agentury Bloomberg jeden z analytiků investiční společnosti Ark Capital Management. „Nálada investorů byla tvrdě zasažena, protože toto bude vnímáno jako první krok v úplné přestavbě izraelské právní struktury,“ dodal.

Ekonomové z americké investiční banky Morgan Stanley zaujali negativní postoj k izraelským státním dluhopisům a stáhli své doporučení k jejich nákupu. „Poslední události signalizují pokračující nejistotu“ uvedli ve své zprávě. „Pro investory nyní bude obtížnější vytvořit si konstruktivní názor,“ dodali.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika