Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Moody’s srazila úvěrový rating Ruska na druhou nejnižší úroveň

Ratingová agentura Moody's dnes zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o další čtyři stupně. Ruský rating se tak dostal na úroveň Ca, což je druhá nejhorší známka v ratingové škále Moody's. Agentura předpokládá, že opatření ruské centrální banky k omezení pohybu kapitálu pravděpodobně naruší splácení zahraničního dluhu Ruska.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Foto: iStock

Moody’s již ve čtvrtek snížila ruský rating o šest stupňů na úroveň B3, čímž se rating dostal do neinvestiční kategorie. Nynější stupeň Ca signalizuje velmi nízkou perspektivu splácení závazků.

Moody’s uvedla, že za dnešním snížením ratingu stojí „vážné obavy ohledně ochoty a schopnosti Ruska splácet dluhy“. Podle Moody’s je pravděpodobné, že zahraniční držitelé ruských dluhopisů získají zpět pouze část svých investic.

Ruský Národní depozitář pro vypořádání ve čtvrtek oznámil, že kupóny ruských státních dluhopisů v rublech, které byly splatné ve středu, byly vyplaceny jen místním majitelům, a to kvůli nařízení centrální banky, jež zakazuje výplaty cizincům.

Ruská ekonomika se nyní potýká s důsledky rozsáhlých sankcí, které na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu uvalily západní země. Sankce zahrnují zmrazení zahraničních aktiv ruské centrální banky či vyloučení některých ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Ruské ministerstvo financí dnes uvedlo, že splácení ruských vládních dluhopisů jejich zahraničním držitelům bude záviset na západních sankcích. Vyjádření ministerstva podle agentury Reuters prohloubilo obavy, že Rusko neuhradí splátky u dluhopisů v zahraničních měnách v hodnotě desítek miliard dolarů.

„Možnost uskutečňování takovýchto plateb zahraničním subjektům bude záviset na restriktivních opatřeních zavedených zahraničními zeměmi v souvislosti s Ruskou federací,“ cituje agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Ministerstvo rovněž uvedlo, že domácím subjektům bude nyní dluhopisy denominované v zahraničních měnách splácet v rublech.

Hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska tento týden drasticky zhoršily také ratingové agentury S&P a Fitch. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

(ČTK)