Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mocní se sjedou do Davosu, aby probrali dopady globalizace

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF), kterého se od 70. let minulého století každý rok účastní špičky světové politiky, vrcholní manažeři, bankéři, podnikatelé, ekonomové a další elity. Letos mezi hosty nebude chybět ani český premiér Andrej Babiš. Diskuse a proslovy mocných tohoto světa se letos mají točit kolem témat jako globalizace a budoucnost planety Země.

Zakladatel WEF Klaus Schwab minulý týden řekl, že fórum se letos chce soustředit na řešení dlouhodobých globálních problémů. Foto: Wikipedie

Zakladatel WEF Klaus Schwab minulý týden řekl, že fórum se letos chce soustředit na řešení dlouhodobých globálních problémů. Mottem čtyřdenního setkání je Globalizace 4.0: Hledání globální architektury ve věku čtvrté průmyslové revoluce.

Letos se má do údolí řeky Landwasser sjet na 3000 účastníků, mezi nimi kromě Babiše německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Giuseppe Conte, japonský premiér Šinzó Abe, který nyní předsedá skupině G20, izraelský premiér Benjamin Netanjahu nebo nový kontroverzní brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Nejmladším ohlášeným účastníkem fóra je teprve 16letý jihoafrický fotograf divoké přírody Skye Meaker, zatímco nejstarším bude 92letý Sir David Attenborough, renomovaný britský průvodce přírodopisnými filmovými dokumenty.

Mnoho lídrů nepřijede

Pozorovatelé si ale všímají, že mnoho světových lídrů si letos do švýcarského zimního střediska cestu nenajde. Kvůli problémům kolem financování vládních úřadů nepřijede prezident USA a kritik globalizace Donald Trump. Americkou delegaci poté měli vést ministr financí Steven Mnuchin a ministr zahraničí Mike Pompeo, ale nakonec byla účast zástupců americké administrativy zrušena úplně.

Svou účast odřekl kvůli protestnímu hnutí takzvaných žlutých vest i francouzský prezident Emmanuel Macron. Britská premiérka Theresa Mayová zase má dost starostí s hledáním konsenzu ohledně brexitu. Čínský prezident Si Ťin-pching do Alp vyšle viceprezidenta Wang Čchi-šana.

Dnešní svět přitom potřebuje řešit velké množství problémů v době hrozící obchodní války, brexitu, obav z recese a geopolitického i geoekonomického napětí.

„Davosu bude dominovat vysoká úroveň obav o burzy, ze zpomalení růstu a mezinárodní politiky,“ řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom poradenské firmy IHS Markit Nariman Behravesh.

Prezident WEF Börge Brende před setkáním zdůraznil, že svět čelí velkým výzvám, jako je pomalejší hospodářský růst a změna klimatu. „Těmto výzvám lze čelit jen spoluprací. Máme jen jeden svět a my se chováme, jako bychom měli jeden v rezervě,“ řekl Brende.

Schwab zdůraznil, že globalizace sice byla pro lidi přínosem, ale je třeba se starat o ty, kteří zůstali pozadu. „Musíme definovat nové, inkluzivnější pojetí globalizace,“ podtrhl Schwab.

Pro vrcholné manažery a podnikatele hodnota davoského fóra nespočívá ani tak ve veřejných akcích, využívají ho jako příležitosti k navazování kontaktů a uzavírání obchodů. „Je to místo, kde během pár dní potkáte lidi, s nimiž byste se jinak snadno nesetkal,“ řekl Chen Linchevski, šéf izraelské softwarové firmy Precognize. Za účast na davoském fóru proto byl ochoten zaplatit 50.000 švýcarských franků (přes 1,1 milionu korun).

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika