Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MMF: Světová ekonomika ukázala odolnost, čelí však slabému růstu a vysoké inflaci

Světová ekonomika prokázala pozoruhodnou odolnost vůči šokům, stále se však ještě musí vypořádat s kombinací slabého hospodářského růstu a přetrvávající vysoké inflace. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

globální ekonomika
Světová ekonomika prokázala pozoruhodnou odolnost vůči šokům, stále se však ještě musí vypořádat s kombinací slabého hospodářského růstu a přetrvávající vysoké inflace. Foto: iStock

MMF tento týden předpověděl, že růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,8 procenta z loňských 3,4 procenta. V příštím roce počítá fond se zrychlením růstu na tři procenta. MMF rovněž předpokládá, že celosvětová inflace v letošním roce klesne na sedm procent z loňských 8,7 procenta, a to díky nižším cenám komodit.

Georgievová na tiskové konferenci na jarním zasedání MMF a Světové banky (SB) ve Washingtonu označila předpokládaný letošní růst globální ekonomiky za nedostatečný. Varovala, že ještě znepokojivější je výhled na slabý hospodářský růst v delším časovém horizontu.

MMF předpokládá, že tempo růstu světové ekonomiky se v příštích pěti letech bude pohybovat v blízkosti tří procent. Podle Georgievové je důvodem slabého hospodářského výhledu zaostávající produktivita a hrozba fragmentace světové ekonomiky, napsala agentura Reuters.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika