Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
MMF podle šéfky dál očekává, že světová ekonomika letos vzroste o šest procent

Mezinárodní měnový fond (MMF) nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste zhruba o šest procent, tedy stejným tempem, které předpověděl ve své dubnové prognóze. Uvedla to podle agentury Reuters výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Varovala však, že hospodářské oživení zpomalí, pokud se nezvýší tempo očkování proti covidu-19.

Georgievová upozornila, že kromě mutace delta by oživení světové ekonomiky mohl zpomalit také nedostatečný přístup k vakcínám v rozvíjejících se zemích. Foto: Facebook

Na finančních trzích se v poslední době objevily obavy, že na vyhlídky světové ekonomiky bude mít negativní dopad šíření nakažlivější koronavirové mutace delta. Georgievová upozornila, že kromě mutace delta by oživení světové ekonomiky mohl zpomalit také nedostatečný přístup k vakcínám v rozvíjejících se zemích.

Při současném tempu očkování se podle šéfky MMF nepodaří dosáhnout cíle ukončit pandemii covidu-19 do konce příštího roku. Georgievová rovněž upozornila, že celkový výhled letošního vývoje světové ekonomiky sice zůstal stejný, ale změnily se odhady pro jednotlivé země.

„U některých zemí se nyní předpokládá rychlejší růst, zatímco u některých se nyní počítá se slabším růstem,“ uvedla. „V čem je rozdíl? Primárně v rychlosti a efektivitě očkování a v rozpočtovém prostoru umožňujícím podnikat potřebné kroky,“ dodala.

V loňském roce globální ekonomika podle dubnové zprávy MMF klesla o 3,3 procenta, protože šíření koronaviru zasáhlo hospodářskou aktivitu po celém světě. Odhad letošního růstu fond v dubnu zlepšil na šest procent z dříve předpokládaných 5,5 procenta.

MMF by měl oficiálně zveřejnit nový výhled pro světovou ekonomiku příští týden v úterý.

(ČTK)