Zlato (oz) / USD
1 769,94
0,04 %
Zlato (oz) / CZK
38 095,86
0,17 %
EUR / USD
1,20
0,01 %
USD / CZK
21,52
0,13 %
Světová ekonomika
MMF: Globální finanční systém je díky stimulačním opatřením odolný

Globální finanční systém je díky masivní podpoře vlád a centrálních bank i za pandemie stabilní. Zatímco rizika jsou z valné části pod kontrolou, oživení z koronavirové krize bude nerovnoměrné a dopady v každé zemi jiné. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Stimulační opatření podle něj zajistila, že finančním systémem dál bez problémů proudí úvěry firmám i domácnostem.

Podle MMF je globální finanční systém díky masivní podpoře vlád a centrálních bank i za pandemie stabilní. Foto: iStock

„Opatření přijatá za pandemie ale mohou mít nechtěné následky. Například až příliš vysoké ocenění aktiv a rostoucí finanční zranitelnost,“ píše se ve zprávě. „Očekáváme, že zotavení bude asynchronní a bude se lišit mezi vyspělými a mladými tržními ekonomikami.“

Měnový fond tak připomněl, že ceny akcií na mnoha trzích ve světě jsou na rekordech. Týká se to jak Spojených států, tak například i Německa. Analytici to dávají do souvislosti s mimořádně uvolněnou měnovou politikou v největších ekonomikách. Klesá naopak zájem o dluhopisy, což zvyšuje jejich výnosy.

MMF také upozorňuje na složitější situaci rozvíjejících se trhů, vzhledem k vysoké potřebě financování ze zahraničí. Zvláště pak v situaci, kdy trvající růst úroků ve Spojených státech povede k přehodnocení rizika a ke zpřísnění finančních podmínek.

Korporátní sektor se v mnoha zemích zotavuje z pandemie příliš zadlužen, značné rozdíly jsou zřejmé podle velikosti firmy a podle odvětví, v němž firma působí. Na rizikový profil bank pak budou mít v době zotavování po pandemii vliv obavy o kvalitu úvěrů vzhledem k zadlužení podniků, a také výhled ziskovosti jednotlivých firem.

„Je zde naléhavá potřeba jednat, abychom zabránili situaci, že se problémy nepodaří zcela odstranit. Centrální banky by měly včas zakročit a více využívat některé makroekonomické nástroje, ale zároveň se vyhnout situaci, že finanční podmínky až příliš sešněrují. Také by měly přispět ke zlepšení kvality účetních rozvah, aby zajistily trvalé a široké oživení,“ uvádí zpráva MMF o finanční stabilitě.

(ČTK)