Zlato (oz) / USD
1 954,41
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
43 258,09
0,00 %
EUR / USD
1,18
0,00 %
USD / CZK
22,13
0,00 %
Světová ekonomika
MMF: Dopady koronaviru na ekonomiku je zatím obtížné odhadnout

Kolem nového koronaviru je zatím příliš mnoho nejistot, aby bylo možné odhadnout jeho dopad na čínskou a globální ekonomiku. Řekl to mluvčí Mezinárodního měnového fondu (MMF) Gerry Rice na pravidelné tiskové konferenci. Je však přesvědčen, že ve střednědobém a dlouhodobém výhledu bude čínská ekonomika odolná.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová ve středu uvedla, že očekává, že čínská ekonomika se rychle zotaví z dopadů spojených s koronavirem. Foto: Wikimedia

MMF podle Rice doufá, že bude mít více poznatků po setkání představitelů skupiny 20 největších ekonomik světa G20 v Saúdské Arábii, které se koná tento měsíc. Fond také uvítal snahy Číny omezit šíření viru a zmírnit jeho dopad na ekonomiku; MMF je připraven pomoci Pekingu, jak bude třeba, napsala agentura Reuters.

Šéfka MMF Kristalina Georgievová ve středu uvedla, že očekává, že čínská ekonomika se rychle zotaví z dopadů spojených s koronavirem, i když je stále mnoho nejistot. Podle ní je nejpravděpodobnějším scénářem dopad ve tvaru písmene V, tedy prudký pokles následovaný prudkým růstem. Celkový dopad na Čínu tak bude relativně omezený a proto i dopad na světovou ekonomiku bude omezený.

Ekonomové často srovnávají současnou krizi s onemocněním SARS na počátku tohoto tisíciletí, podle Georgievové je však nutné dopady pečlivě posoudit s ohledem na rozdíly mezi oběma situacemi. Čínská ekonomika je nyní druhá největší na světě a na globálním hrubém domácím produktu se podílí 19 procenty.

V době epidemie SARS měla podíl jen osm procent. Je rovněž mnohem integrovanější s Asií a zbytkem světa. Na počátku tisíciletí také byla globální ekonomika mnohem silnější, zatímco nyní se předpokládá relativně slabý růst, dodala Georgievová.

(ČTK)