Zlato (oz) / USD
1 909,04
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

MMF: Čínsko-americké napětí by světovou ekonomiku mohlo stát dvě procenta HDP

Čínsko-americké napětí by mohlo světovou ekonomiku oslabit o dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl ve středu v své zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Připomíná sérii nedávných zákonů přijatých na pozadí rostoucího napětí ve vztazích mezi Washingtonem a Pekingem a varuje, že postižené by podle jeho analýzy byly hlavně rozvojové trhy.

USA, Čína
Čínsko-americké napětí by mohlo světovou ekonomiku oslabit o dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), uvedl ve středu v své zprávě Mezinárodní měnový fond (MMF). Foto: iStock

Firmy a politici po celém světě zkoumají způsoby, jak učinit své dodavatelské řetězce odolnějšími „přesunutím výroby domů nebo do důvěryhodných zemí“, varuje MMF a dodává, že to povede k roztříštění přímých zahraničních investic. MMF poukázal na nedávné zákony přijaté na pozadí rostoucího napětí mezi USA a Čínou, jako je americký zákon o čipech a vědě. Japonsko nedávno zavedlo svá vlastní omezení na 23 typů zařízení pro výrobu polovodičů, čímž se připojilo k úsilí USA omezit schopnost Číny vyrábět pokročilé čipy.

Nedávný průzkum provedený Americkou obchodní komorou v Číně ukázal přesun přímých zahraničních investic z Číny. Méně než polovina jejích respondentů zařadila Čínu mezi tři hlavní investiční priority, což se stalo poprvé za 25 let, uvedl server CNBC.

Ekonomové MMF uvedli, že peníze nyní proudí do zemí, které jsou považovány za „geopoliticky blízké“. Vzestup „friend-shoringu“ by mohl nejvíce poškodit méně rozvinuté trhy, uvedla organizace.

„Rozvíjející se trhy a rozvíjející se ekonomiky jsou zvláště postiženy omezeným přístupem k investicím z vyspělých ekonomik v důsledku snížené tvorby kapitálu a zisků z produktivity z transferu lepších technologií a know-how,“ napsali ve zprávě ekonomové MMF. Rozvojové ekonomiky jsou podle nich vůči tomuto posunu přímých zahraničních investic zranitelnější, protože „více spoléhají na toky z geopoliticky vzdálenějších zemí“.

Napětí mezi Čínou a Spojenými státy se mezitím stupňuje. Po středeční schůzce mezi předsedou Sněmovny reprezentantů USA Kevinem McCarthym a tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen v Kalifornii varoval Peking před následky a zavázal se, že v reakci na „provokaci“ podnikne „rozhodné kroky“.

„Fragmentovaný svět bude pravděpodobně chudší,“ uzavřeli svou analýzu ekonomové MMF.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika