Zlato (oz) / USD
2 335,92
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra nezaměstnanosti v EU v únoru zůstala na lednových šesti procentech

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v únoru podle sezonně přepočtených údajů stagnovala na lednových šesti procentech. Ve své zprávě to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Nejnižší nezaměstnanost byla s hodnotou 2,6 procenta v České republice, nejvyšší pak ve Španělsku, kde činila 11,5 procenta. V zemích platících eurem nezaměstnanost také zůstala beze změny na 6,5 procenta.

peníze
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v únoru podle sezonně přepočtených údajů stagnovala na lednových šesti procentech. Foto: iStock

Eurostat odhaduje, že v únoru bylo v EU nezaměstnaných 13,249 milionu lidí, z toho 11,102 milionu v eurozóně. Oproti lednu se počet lidí bez práce v celé EU snížil o 13.000 a v zemích platících eurem o 17.000 stoupl. Meziročně pak v únoru nezaměstnaných v celé unii přibylo 156.000 a v zemích platících eurem 30.000 nezaměstnaných ubylo.

Míra nezaměstnanosti mezi mladými, což je věková kategorie do 25 let, činila v EU 14,8 procenta, tedy o jednu desetinu procentního bodu méně než v lednu. Zatímco v EU bylo bez práce 2,899 milionu mladých, v eurozóně jejich počet činil 2,319 milionu.

Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od dat Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v únoru stagnovala na čtyřech procentech. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika