Zlato (oz) / USD
1 935,22
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v Turecku v červenci obnovila růst, a to na 47,83 procenta

Míra inflace v Turecku v červenci po osmi měsících zpomalování obnovila růst, a to na 47,83 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl turecký statistický úřad. Zdražovaly zejména segment hotelů, restaurací a kaváren, dále zdravotní péče a potraviny s nápoji. Nejméně rostly náklady na bydlení. V červnu míra inflace činila 38,2 procenta, což byla nejnižší hodnota za 18 měsíců.

Turecká lira
Míra inflace v Turecku v červenci po osmi měsících zpomalování obnovila růst, a to na 47,83 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl turecký statistický úřad. Foto: iStock

Meziměsíčně ceny vzrostly o 9,49 procenta po růstu o 3,92 procenta v předchozím měsíci. Turecká centrální banka tento nárůst očekávala. Anoncovala jej už minulý týden na tiskové konferenci, kterou uspořádala nová guvernérka Hafize Gaye Erkanová.

Podle odhadu centrální banky by inflace měla do konce roku dosáhnout 58 procent, což je více než dvojnásobek předchozích odhadů. Návrat „stability“ banka čeká až od roku 2025.

V květnu inflace poprvé od prosince 2021 klesla pod 40 procent. Oficiální údaje nicméně pravidelně zpochybňuje nezávislá skupina odborníků ENAG, podle kterých spotřebitelské ceny za posledních dvanáct měsíců vzrostly v červenci o 69,21 procenta.

Turecká centrální banka před dvěma týdny zvedla svou základní úrokovou sazbu o 2,5 procentního bodu na 17,5 procenta. Analytici očekávali výraznější zvýšení, někteří až na 20 procent.

Banka tehdy ve zprávě uvedla, že hodlá zajistit měnové a finanční podmínky potřebné ke snížení inflace na cílových pět procent ve středně dlouhém období. Dodala, že bude měnovou politiku dál zpřísňovat, dokud nedosáhne „výrazného zlepšení výhledu inflace“.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika