Zlato (oz) / USD
2 337,95
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v Německu v březnu zpomalila na 2,2 procenta

Míra inflace v Německu v březnu zpomalila na 2,2 procenta z únorové hodnoty 2,5 procenta. V předběžné zprávě to oznámil Spolkový statistický úřad. Ten zároveň uvedl, že podle metodiky výpočtu Evropské unie se inflace v Německu snížila na 2,3 procenta z únorového tempa 2,7 procenta. Největší evropská ekonomika se tak už výrazně přiblížila k dvouprocentnímu cíli, který dlouhodobě doporučuje Evropská centrální banka (ECB).

Německo
Míra inflace v Německu v březnu zpomalila na 2,2 procenta z únorové hodnoty 2,5 procenta. Foto: iStock

„Je to nejnižší hodnota od dubna 2021 (dvě procenta), v květnu 2021 hodnota činila rovněž 2,2 procenta,“ uvedl ke zpomalení inflace statistický úřad. Poznamenal také, že jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, v březnu podle předběžných údajů z únorových 3,4 procenta mírně poklesne o 0,1 procentního bodu.

Statistici uvedli, že navzdory ukončené regulaci cen plynu, elektřiny a topného oleje a navzdory lednovému zvýšení poplatků za emise oxidu uhličitého u fosilních paliv byly ceny energií v březnu meziročně o 2,7 procenta nižší. S regulací cen energií Německo skončilo v závěru loňského roku, kdy kvůli rozpočtové krizi hledalo úspory v řádu desítek miliard eur.

Německé hospodářství, které je největší v Evropě a jehož kondice je klíčová pro české firmy, prochází složitým obdobím. Německá vláda odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) se v letošním roce zvýší jen o 0,2 procenta. Inflace by podle vládního výhledu pak mohla činit 2,8 procenta. Výraznější oživení německé ekonomiky nastane podle ministra hospodářství Roberta Habecka až příští rok, kdy by se HDP mohl zvýšit o jedno procento a kdy míra inflace podle odhadu klesne na dvě procenta.

Přední německé hospodářské instituty ve společné analýze odhadují, že HDP letos vykáže růst pouze o 0,1 procenta, v příštím roce pak očekávají růst o 1,4 procenta. Pokud jde o inflaci, tak instituty předpokládají zpomalení tempa na 2,3 procenta v letošním roce a na 1,8 procenta v roce příštím.

Analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING předpověděl, že inflace v Německu by mohla klesnout na dvě procenta již příští měsíc. Dodal nicméně, že následně by se mohla opět mírně zvýšit. „Vývoj inflace bude ve velké míře ovlivňovat slabší poptávka, ale také méně příznivá srovnávací základna a problémy v dodavatelských řetězcích spojené s napětím v Rudém moři,“ upozornil.

ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci v eurozóně pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 procenta. Beze změny ji ponechala i na svém březnovém zasedání. Zároveň ale snížila odhad inflace v eurozóně pro letošní i příští rok, což by mohlo otevírat dveře k zahájení redukce úroků.

Údaje o březnovém vývoji inflace v celé eurozóně ve středu zveřejní evropský statistický úřad Eurostat. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že inflace v eurozóně minulý měsíc zůstala na únorových 2,6 procenta. Podle analytika Clause Vistesena ze společnosti Pantheon Macroeconomics nicméně údaje o březnové inflaci v Německu, Francii, Itálii a Španělsku signalizují, že eurozóna vykáže za březen výrazně nižší inflaci, než se odhadovalo.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika