Zlato (oz) / USD
2 038,58
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v eurozóně v listopadu výrazně klesla, je na 2,4 procenta

Míra inflace v zemích eurozóny v listopadu překvapivě výrazně klesla a dostala se na 2,4 procenta, což je nejnižší hodnota od léta roku 2021. V říjnu činila 2,9 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat.

Nákupní košík
Míra inflace v zemích eurozóny v listopadu překvapivě výrazně klesla a dostala se na 2,4 procenta. Foto: iStock

Meziměsíčně pak ceny klesly o půl procenta a dál se snižují zejména ceny energií. Ekonomové s poklesem cen počítali, v průměru se ale domnívali, že inflace zmírní pouze na 2,7 procenta.

Z hlavních složek, které utvářejí celkovou hodnotu, se nejvíce zvýšily ceny v kategorii potraviny, alkohol a tabák. Meziroční růst u nich činí 6,9 procenta ve srovnání s růstem o 7,4 procenta v říjnu.

Meziměsíčně ceny v této kategorii vzrostly o 0,4 procenta. V dominantním sektoru služeb míra inflace polevila na čtyři procenta z říjnové hodnoty 4,6 procenta, meziměsíčně ceny předběžně o 0,9 procenta klesly.

Ceny energií v eurozóně vykázaly v listopadu podle předběžných údajů meziroční pokles o 11,5 procenta ve srovnání s meziročním poklesem o 11,2 procenta v říjnu. Meziměsíčně pak energie zlevnily o 2,2 procenta.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika