Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v EU v dubnu klesla na 8,1 procenta, je nejníže za rok

Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Naproti tomu v zemích eurozóny inflace o desetinu procentního bodu vzrostla a je na sedmi procentech. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. Česká republika se ale i přes výrazný pokles inflace na 14,3 procenta z březnových 16,5 procenta drží mezi zeměmi, kde ceny rostou nejrychleji.

inflace
Míra inflace v Evropské unii v dubnu mírně klesla, z březnové hodnoty 8,3 procenta se dostala na 8,1 procenta a je nejníže za poslední rok. Foto: iStock

Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně vzrostly shodně o 0,6 procenta. Před rokem v dubnu byla inflace v EU stejně jako nyní na hodnotě 8,1 procenta, v eurozóně činila 7,4 procenta.

Výrazně nejrychleji ceny rostly šestý měsíc v řadě v Maďarsku, které v dubnu registrovalo mírný pokles inflace, a to na 24,5 procenta. Následuje Lotyšsko (15 procent), Česko (14,3 procenta) a Slovensko s Polskem (shodně 14 procent). Nejnižší míru inflace naproti tomu zaznamenalo Lucembursko (2,7 procenta), Belgie (3,3 procenta) a Španělsko (3,8 procenta). Ve srovnání s březnem se meziroční inflace snížila ve 22 zemích EU, ve zbývajících pěti vzrostla.

„Nadále je vidět, jak je EU rozdělená severojižní linií vedoucí mezi ‚starými‘ a ‚novými‘, tedy převážně ekonomicky slabšími členskými zeměmi, které mimo jiné zasáhl výrazný růst cen potravin. Stejně tak se dá říct, že ani členství v eurozóně před inflací dotčené východní země neuchránilo, dokonce ani v případě, že aplikovaly cenové stropy u energií,“ komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek.

Česká republika je podle Dufka i nadále lídrem ve zdražování oblečení v rámci celé unie, a nic na tom nezměnil ani duben. Ani silná koruna nebo levná mezinárodní doprava tak podle něj zatím s cenami konfekce nezahýbaly.

„Vedle toho je Česká republika druhá ve zvyšování nákladů na bydlení včetně energií a dalších služeb s bydlením spojených. Na předních příčkách je však i u dalších položek spotřebitelského koše, jako jsou restaurační služby nebo dovolené,“ dodal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika