Zlato (oz) / USD
1 923,70
0,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Míra inflace v Argentině v srpnu, měsíc před volbami, vystoupila na 124 procent

Míra inflace v Argentině v srpnu, zhruba měsíc před prezidentskými volbami, vystoupila na 124,4 procenta. Oznámil to místní statistický úřad. Inflace v Argentině patří k nejvyšším na světě a podle analytiků se bude zvyšovat i nadále, napsal týdeník Der Spiegel. Centrální banka druhé největší jihoamerické ekonomiky stále tiskne nové peníze, aby mohla financovat rozpočtový deficit.

peso
Inflace v Argentině patří k nejvyšším na světě a podle analytiků se bude zvyšovat i nadále. Foto: iStock

Spotřebitelské ceny jen za srpen vzrostly o 12,4 procenta. Argentina má podle kritiků přebujelý státní aparát, nízkou produktivitu průmyslu a rozsáhlou stínovou ekonomiku, která připravuje stát o mnoho daňových příjmů. Zemi se daří s krizí bojovat pomocí hospodářské politiky jen obtížně. Více než 40 procent Argentinců žije v chudobě.

Po překvapivém úspěchu krajně pravicového populisty Javiera Mileie v prezidentských primárkách centrální banka před měsícem prudce devalvovala národní měnu peso. Milei se 22. října utká s ministrem hospodářství Sergiem Massou z levicového peronistického vládního tábora a s bývalou ministryni vnitra Patricií Bullrichovou z konzervativní opozice.

Centrální banka oznámila, že ponechá úrokové sazby navzdory nejnovějšímu nárůstu beze změny. Ekonomové přitom v těchto případech zpravidla doporučují sazby zvyšovat. Základní úrok je už teď v Argentině na 118 procentech.

Situace by se tedy ještě mohla zhoršit, píše Der Spiegel. Odborníci předpokládají, že míra inflace by se mohla zvýšit až na 170 procent.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika