Zlato (oz) / USD
1 764,30
0,22 %
Zlato (oz) / CZK
38 041,76
0,18 %
EUR / USD
1,19
0,04 %
USD / CZK
21,56
0,04 %
Světová ekonomika
Míra inflace v Německu v dubnu vystoupila na dvě procenta

Míra inflace v Německu v dubnu vystoupila na dvě procenta, zatímco v březnu růst spotřebitelských cen meziročně dosáhl 1,7 procenta. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes oznámil německý statistický úřad. Dubnový růst překonal odhady analytiků.

Inflace v Německu roste stabilně od začátku roku. V lednu míra inflace meziročně vzrostla o jedno procenta, v únoru o 1,3 a v březnu o 1,7 procenta. Foto: iStock

Inflace v Německu tak v dubnu podle předběžné bilance překročila cíl Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila těsně pod dvě procenta. Ekonomové v anketě agentury Reuters očekávali, že růst bude činit 1,9 procenta.

Inflace v Německu roste stabilně od začátku roku. V lednu míra inflace meziročně vzrostla o jedno procenta, v únoru o 1,3 a v březnu o 1,7 procenta. Z přehledu statistického úřadu vyplývá, že obzvláště vysoké bylo v dubnu tempo růstu cen energií, které činilo 7,9 procenta. Ještě v lednu ceny energií meziročně klesly, a to o 2,3 procenta.

Německo je největší ekonomikou, kde se platí jednotnou evropskou měnou euro. ECB se snaží podporovat inflaci a hospodářský růst v eurozóně rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Tento měsíc banka na svém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu nula procent.

Konečné výsledky dubnové inflace statistický úřad sdělí 12. května.

(ČTK)