Zlato (oz) / USD
1 929,25
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ministři financí G7 zahájili schůzku, kde proberou i minimální globální daň

Jde o první podobné setkání, které se koná osobně, zatímco ta dosavadní se za poslední rok vinou pandemie konala virtuálně. Ministři se budou snažit načrtnout obrysy dohody, která by stanovila minimální daň ze zisku globálních firem – podle Spojených států by mohla činit 15 procent. Evropské země chtějí, aby se dohoda týkala i všech velkých technologických firem z USA, nejen Facebooku, Amazonu či Googlu.

V Británii začala dvoudenní schůzka ministrů financí skupiny nejvyspělejších zemí G7, která se mimo jiné věnuje daním. Foto: iStock

Schůzce předsedá britský ministr Rishi Sunak a ten hned v úvodu řekl, že pokud se týče dohody o zdanění internetových firem a dalších nadnárodních podniků, je optimista. Dohoda má podporu amerického prezidenta Joea Bidena a pokud se k ní jasně postaví i ostatní činitelé G7, může to usnadnit jednání zástupců více než 140 zemí v Paříži. O jednotném postoji ke zdanění globálně působících firem jedná také Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

„Jsem velký optimista a věřím, že o víkendu dojdeme ke konkrétním závěrům,“ uvedl britský ministr, kterého cituje agentura AP. „Společně můžeme prosadit skutečnou změnu a pomoci provést mezinárodní komunitu další fází oživení,“ dodal ministr. Londýn toto zasedání hostí, protože Británie je teď předsednickou zemí G7. Lídři těchto sedmi zemí se za týden, respektive od 11. do 13. června, sejdou v letovisku Carbis Bay v Cornwallu, což je na jihozápadním cípu Anglie.

Bohaté země se už léta snaží zatím bez úspěchu dohodnout na tom, jak zlepšit výběr daní od nadnárodních firem. Ty často zakládají sídlo v zemi s nízkými či nulovými daněmi, i když větší část podnikatelských aktivit mají jinde. Bidenova snaha více zdaňovat velké firmy znamená i větší pravděpodobnost, že se jednotlivé státy mezi sebou dohodnou. Administrativa předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa firmám daně snížila. Důvod k dohodě je nyní i ten, že státy hledají další zdroje, aby mohly zlepšit stav veřejných financí. Vlády totiž vynaložily značné sumy peněz na zmírnění dopadů pandemie na ekonomiku i na život svých občanů.

Ministr Sunak zdůraznil, že je důležité setkat se s kolegy osobně. Skupina G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Británii, Německo, Itálii a Francii. Ministři jednají v rezidenci Lancaster House, což je zdobená stavba z 19. století, která je v těsné blízkosti královského Buckinghamského paláce.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika