Zlato (oz) / USD
1 284,91
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
29 618,11
0,03 %
EUR / USD
1,12
0,00 %
USD / CZK
23,05
0,04 %
Světová ekonomika
Ministr: Žluté vesty snížily růst Francie o 0,2 procentního bodu

Protivládní protesty hnutí žlutých vest od svého začátku snížily růst francouzské ekonomiky o 0,2 procentního bodu. V médiích to dnes řekl francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Demonstrace začaly v polovině loňského listopadu a odstartovalo je plánované zvýšení daně z pohonných hmot. Později protesty přerostly v širší hnutí proti prezidentovi Emmanuelu Macronovi a jeho hospodářským reformám.

Demonstrace dosáhly vrcholu v prosinci, kdy donutily řadu podniků v centru Paříže i v dalších francouzských městech dočasně přerušit provoz. Foto: Wikipedie

Demonstrace dosáhly vrcholu v prosinci, kdy donutily řadu podniků v centru Paříže i v dalších francouzských městech dočasně přerušit provoz. „Představuje to velmi vysoké náklady, je to v řádu 0,2 procentního bodu čtvrtletního růstu, takže je to hodně,“ řekl dnes Le Maire.

Vláda dříve odhadla, že protesty snížily růst ve čtvrtém čtvrtletí o více než jednu desetinu procentního bodu, což odpovídá částce kolem 2,5 miliardy eur (64 miliard Kč), uvedla agentura Reuters.

Růst HDP Francie zvolnil

Francouzský statistický úřad INSEE dnes potvrdil svou zprávu z konce ledna, podle které hrubý domácí produkt (HDP) Francie v posledním loňském čtvrtletí vzrostl o 0,3 procenta. To znamená stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Silný export totiž kompenzoval útlum spotřebitelských výdajů v důsledku pouličních protestů.

Úřad dnes rovněž zopakoval, že růst druhé největší ekonomiky eurozóny v celém loňském roce zvolnil na 1,5 procenta z předloňských 2,3 procenta. V samostatné zprávě pak úřad sdělil, že výdaje domácností se v lednu zvýšily o 1,2 procenta po prosincovém propadu o 1,5 procenta. K oživení výdajů přispěly vyšší náklady na energii a nákup nových automobilů.

(ČTK)