Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Mezinárodní regulační úřad navrhuje první sadu pravidel pro regulaci kryptoměn

Mezinárodní zastřešující orgán regulátorů cenných papírů IOSCO navrhuje první sadu pravidel pro regulaci kryptoměnových aktiv a digitálních trhů. Podle agentury Reuters chce po loňském pádu kryptoměnové burzy FTX více ochránit spotřebitele. Kryptoměnové odvětví, které se obvykle musí řídit pouze kontrolami proti praní špinavých peněz, samo volá po globálním přístupu k regulaci, protože různé státy mají různá pravidla. S vlastní regulací přišla tento měsíc už Evropská unie.

kryptoměny
Mezinárodní zastřešující orgán regulátorů cenných papírů IOSCO navrhuje první sadu pravidel pro regulaci kryptoměnových aktiv a digitálních trhů. Foto: iStock

Plán představuje bod obratu v řešení rizik plynoucích z kryptoaktiv, jako jsou bitcoin a ether, řekl Jean-Paul Servais, který organizaci IOSCO předsedá. „Podnikání v kryptoměnách bylo umožněno růst na chybném základě a je třeba to napravit,“ uvedl Servais na dnešní tiskové konferenci.

Navrhované standardy pokrývají řešení střetů zájmů, manipulace s trhem, přeshraniční regulační spolupráci, úschovu kryptoaktiv, operační rizika a zacházení s retailovými zákazníky. Podle ředitele pro digitální aktiva z britského Úřadu pro finanční etiku (FCA) Matthewa Longa nedávné globální události ukázaly, proč je regulace zapotřebí. „Jde o to, abychom se ujistili, že kryptoměny jsou pro trh bezpečné,“ řekl Long.

IOSCO si klade za cíl dokončit standardy do konce roku a očekává, že jeho 130 členů po celém světě je použije k zaplnění mezer ve svých pravidlech. Tím by se měla odstranit roztříštěná regulace a schopnost firem stavět regulátory proti sobě. IOSCO zastřešuje skupinu regulačních orgánů, jako je americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), japonský Úřad pro finanční služby, německý BaFin a britský FCA.

Krok orgánu IOSCO následuje po tom, co Evropská unie tento měsíc schválila pravidla regulace trhů s kryptoměnami, která zavádějí dosud nejpřísnější mezinárodní standard pro obchodování na trhu s virtuálními aktivy. To zvyšuje tlak na Británii, Spojené státy a další země, aby přišly s vlastními normami. V létě se IOSCO chystá vydat doporučení k regulaci decentralizovaného financování.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika