Zlato (oz) / USD
1 908,83
0,29 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Maduro vytvoří kryptoměnu krytou ropou

Prezident Nicolas Maduro prohlásil, že Venezuela vydá v příštích dnech 100 milionů jednotek nové kryptoměny kryté ropou. Podle agentury Reuters ale není jasné, zda se najdou investoři, kteří budou chtít koupit „petro“ v době, kdy země prochází hlubokou hospodářskou krizí a její levicová vláda má jen malou důvěryhodnost.

Venezuela má podle organizace exportérů OPEC největší světové zásoby ropy. Foto: iStock

Socialista Maduro opět svým nápadem překvapil. Nová kryptoměna má být krytá nejen ropou, ale i zásobami plynu, zlata a diamantů. Má to být způsob, jak obejít sankce USA, které Venezuele zúžily přístup k mezinárodním bankám. Každá jednotka měny má být navázána na průměr všech exportních příjmů, který podle ministerstva ropného průmyslu minulý týden činil 59,07 dolarů za barel. To znamená, že vydaná kryptoměna by měla celkovou hodnotu něco přes 5,9 miliardy dolarů.

„Není jasné, jak by tento mechanismus měl fungovat. Opoziční politici projekt označili za fantazii, která je odsouzena k neúspěchu a nepomůže získat obživu pro miliony lidí, kteří trpí nedostatkem veškerých produktů a nejvyšší inflací na světě,“ konstatovala agentura Reuters.

Petro jako barel ropy

Maduro ale tvrdí, že kryptoměna přenese Venezuelu do 21. století a umožní jí přístup k tvrdé měně. „Objednal jsem emisi 100 milionů kryptoměny petro zajištěných oficiálně ověřeným ropným bohatstvím,“ prohlásil Maduro ve státní televizi. „Každé petro bude mít stejnou hodnotu jako barel venezuelské ropy.“

Venezuela má podle organizace exportérů OPEC největší světové zásoby ropy a černé zlato tvoří přibližně 95 procent jejích exportních příjmů. Kritici ale tvrdí, že vláda už zlikvidovala bohatství získané z předchozího desetiletého ropného boomu a že bez hospodářské reformy prošustruje i nynější příjmy.

Hyperinflace

Striktní měnový dohled donutil Venezuelany obchodovat na černému trhu, na kterém má dolar hodnotu 137 000 bolivarů. Oficiální kurz je však 10 bolivarů za dolar. Tento pád hodnoty národní měny v kombinaci s tiskem dalších a dalších ničím nepodložených peněz je hlavní příčinou jevu, který analytici označují za hyperinflaci.

„Venezuelská konzultační firma Ecoanalitica uvedla, že ceny jen v prosinci vzrostly o více než 80 procent. Množství peněz v oběhu se podle centrální banky v loňském roce zvýšilo o více než 1000 procent,“ doplňuje zpravodajská agentura Reuters.

Maduro bez uvedení bližších podrobností ještě prohlásil, že vydání kryptoměny se uskuteční prostřednictvím jakýchsi virtuálních měn. Je tu však jeden zásadní háček. Kryptoměny jsou decentralizované a jejich úspěch závisí na transparentnosti, jasných pravidlech a rovném zacházení se všemi zúčastněnými.

(rek)

Další z kategorie Světová ekonomika