Zlato (oz) / USD
1 857,96
0,60 %
Zlato (oz) / CZK
39 857,88
0,59 %
EUR / USD
1,22
0,05 %
USD / CZK
21,45
0,02 %
Světová ekonomika
Maďarsko podle očekávání snížilo základní úrokovou sazbu

Maďarská centrální banka podle očekávání snížila na svém zasedání už podruhé za poslední měsíc svou základní úrokovou sazbu. Ta klesne o 0,15 bodu na 0,6 procenta. Banka tak reaguje na očekávané vyšší ekonomické škody způsobené nynější pandemií. Navzdory včerejšímu kroku je ale základní úrok v Maďarsku stále nejvyšší ze všech zemí takzvané visegrádské čtyřky, kam patří ještě Česko, Polsko a Slovensko. Banka také uvedla, že obnovuje program nákupů dluhopisů.

Maďarská centrální banka snížila na svém zasedání už podruhé za poslední měsíc základní úrokovou sazbu a obnovila program nákupů dluhopisů. Foto: Wikimedia

Základní úrok snížila maďarská centrální banka už 23. června. Tehdy klesl také o 0,15 procentního bodu, předtím byl zhruba čtyři roky na 0,90 procenta.

Centrální banka rovněž oznámila, že obnovuje masivní nákupy dluhopisů zahájené počátkem května, které po několika týdnech ukončila. Zdůvodnila to přetrvávajícím zhoršeným výhledem růstu ekonomiky.

Náměstek guvernéra centrální banky Barnabás Virág po červnovém snížení základní sazby řekl, že to bylo mimořádné snížení a že není začátkem cyklu uvolňování měnové politiky. Vyloučil přitom posun k téměř nulovým úrokům, které uplatňují centrální banky v České republice a v Polsku.

Virág uvedl, že banka povede „konzervativní úrokovou politiku“. „Ti, kteří rozhodují, vyslali zprávu, že v tuto chvíli neplánují další snižování základní sazby,“ vyhodnotili jeho slova analytici společnosti Equilor.

Kurz forintu k euru zůstal po včerejším oznámení téměř beze změny, maďarská měna jen mírně oslabila. Euro se kolem 16:00 SELČ prodávalo zhruba za 351,15 forintu, před oznámením euro stálo 350,7 forintu.

Analytici v průměru očekávají, že maďarská ekonomika letos klesne o 4,35 procenta. Naopak centrální banka je výrazně optimističtější a předpokládá mírný růst hrubého domácího produktu (HDP). Pohybovat se podle ní bude od 0,3 do dvou procent.

Česká národní banka drží základní úrokovou sazbu od začátku května na 0,25 procenta, zatímco polská centrální banka na konci května snížila svou základní sazbu na 0,1 procenta. Na Slovensku, které je součástí eurozóny, je základní sazba na nule.

(ČTK)