Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala základní úrok na 13 procentech

Maďarská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání analytiků ponechala základní úrokovou sazbu na 13 procentech. Oznámila to v tiskové zprávě. Potvrdila tak ukončení cyklu zvyšování úroků, který loni po pandemii zahájila jako první centrální banka v Evropské unii. Maďarsko má teď nejvyšší základní úrok v EU.

Maďarsko, centrální banka

Maďarská centrální banka na svém dnešním zasedání podle očekávání analytiků ponechala základní úrokovou sazbu na 13 procentech. Foto: Wikimedia

Beze změn je i depozitní sazba, která zůstala na 12,50 procenta, a zápůjční sazba, která činí 25 procent. Tyto krajní sazby určují dolní a horní hranici úrokového koridoru centrální banky.

Česká národní banka (ČNB) v červnu zvýšila základní úrokovou sazbu na sedm procent, což je maximum od roku 1999. Od té doby ji nechala na každém zasedání bankovní rady beze změn. Polská centrální banka má od září základní úrok na 6,75 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) na začátku září na zasedání Rady guvernérů zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 bodu na 1,25 procenta. Očekává se, že ve stejném rozsahu zvýší základní úrok i tento týden. Měnovou politikou ECB se řídí i Slovensko, které je jako jediné ze zemí Visegrádské skupiny (V4) členem eurozóny.

(ČTK)