Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Libra je před projevem britské premiérky na tříměsíčním minimu

Britská libra se dnes k dolaru propadla až na tříměsíční minimum pod 1,2 USD. Reagovala tak na spekulace médií, podle nichž britská premiérka Theresa Mayová v úterním projevu signalizuje takzvaný tvrdý brexit, tedy ústup Británie od jednotného evropského trhu. Libra sestoupila až na 1,1983 USD, nejníže od loňského října. Později se vrátila nad hranici 1,2 USD, proti pátečnímu závěru však stále vykazovala pokles o více než jedno procento.

Britská libra se dnes k dolaru propadla až na tříměsíční minimum pod 1,2 USD. Foto: iStock
Britská libra se dnes k dolaru propadla až na tříměsíční minimum pod 1,2 USD. Foto: iStock

Vůči euru dnes libra ztrácí rovněž více než procento. Jednotná evropská měna se vyšplhala až na 0,8853 GBP, nejvýše za dva měsíce. Mluvčí Mayové dnes zprávy médií o nastínění plánů tvrdého brexitu v premiérčině projevu označila za spekulace.

Od červnového referenda o odchodu Británie z Evropské unie oslabila libra zhruba o 20 procent. Dolů ji tlačí zejména nejistota ohledně dopadů brexitu na ekonomiku a zahraniční obchod.

Některá britská média o víkendu uvedla, že Mayová v projevu vyzve k vytvoření „skutečně globální Británie“ více otevřené světu. Britský ministr financí Philip Hammond německému listu Welt am Sonntag řekl, že Británie je připravena udělat cokoli bude třeba, aby ochránila svou ekonomiku – včetně toho, že se odvrátí od evropského trhu jinam.

„Pokud Velká Británie opustí EU bez smlouvy o přístupu k jednotnému trhu, pak přinejmenším krátkodobě naše ekonomika utrpí. V takovém případě budeme muset změnit hospodářský model,“ řekl ministr. Britská média z těchto prohlášení usuzují, že Mayová je rozhodnuta opustit EU bez jakékoli formy privilegovaného partnerství, což je varianta označovaná jako „tvrdý brexit“. Londýn dal už dříve najevo, že je pro něj důležité mít kontrolu i nad počtem migrantů, kteří směřují na britské ostrovy.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika