Zlato (oz) / USD
1 940,40
1,92 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Lego po poklesu tržeb propustí osm procent zaměstnanců

Dánskému výrobci hraček Lego klesly v pololetí tržby o pět procent na 14,9 miliardy dánských korun (54,1 miliardy Kč), což byl první pokles tržeb za více než deset let. Společnost se kvůli nižším tržbám rozhodla zrušit 1400 pracovních míst, což odpovídá zhruba osmi procentům pracovní síly společnosti, a zreorganizuje své podnikání, uvádí se v dnešním prohlášení. Lego má výrobní závod i v České republice.

Lego po poklesu tržeb propustí osm procent zaměstnanců. Foto: iStock

„Zklamal nás pokles příjmů na našich zavedených trzích a podnikli jsme kroky, abychom to vyřešili,“ uvedl předseda správní rady Jörgen Vig Knudstorp. Dodal, že společnost vytvoří menší a méně složitou organizaci než v současnosti s cílem zjednodušit obchodní model a oslovit více dětí. To by mělo mít vliv i na náklady.

Firma má v současnosti kolem 18 200 zaměstnanců. Propouštění se má uskutečnit z velké části do konce letošního roku. Provozní zisk se za šest měsíců roku snížil o šest procent na 4,4 miliardy DKK. Kromě nižších příjmů ke slabším výsledkům přispěly také vyšší náklady na investice. Čistý zisk klesl o tři procenta na 3,4 miliardy DKK.

Lepší než konkurence

Navzdory poklesu tržeb si však firma stále vede lépe než konkurenční americké firmy Hasbro a Mattel. Tržby firmy Hasbro činily 1,82 miliardy USD (44,6 miliardy Kč) a Mattel 1,71 miliardy USD (41,9 miliardy Kč), napsala agentura Reuters.

Jeden z výrobních závodů společnosti Lego je ve středočeském Kladně. Provoz zahájil v roce 2000. V kladenském závodu se stavebnice dekorují, kompletují se menší díly a balí. Závod má nyní přes 2500 zaměstnanců, ve špičce před Vánocemi se počet zvyšuje až o 1000 pracovníků včetně brigádníků.

Společnost Lego založil v roce 1932 Ole Kirk Christiansen. Firmu pojmenoval podle dánských slov „leg godt“, což znamená „hezky si hrajte“. Christiansenové jsou nyní nejbohatší dánskou rodinou a společnost Lego soupeří s americkou firmou Mattel o pozici největšího výrobce hraček na světě.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika