Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Kryptoměny druhým dnem prudce oslabují. investoři mají obavy o stabilitu sektoru

Kryptoměny druhý den po sobě výrazně oslabují. Investoři mají obavy o stabilitu celého sektoru a také o finanční kondici burzy FTX, přestože se jí chce ujmout rival Binance.

bitcoin

Nejznámější kryptoměna bitcon po poledni ztrácela podle údajů specializovaného webu CoinDesk přes deset procent na 17 640 dolarů (zhruba 427 000 Kč). Foto: iStock

Citelné ztráty zaznamenaly kryptoměny už v úterý. Ten den byl pro bitcoin nejhorší od poloviny srpna. Nejznámější kryptoměna bitcon po poledni ztrácela podle údajů specializovaného webu CoinDesk přes deset procent na 17 640 dolarů (zhruba 427 000 Kč). Druhá největší kryptoměna ethereum dnes po poledni odepisovala téměř 19 procent na 1202 dolarů.

Kryptoměnový gigant Binance v úterý podepsal nezávaznou smlouvu o převzetí neamerické jednotky FTX, aby pomohl pokrýt nedostatek likvidity na konkurenční burze. Navrhovaná dohoda mezi významnými rivaly následovala po týdnech spekulací o finančním zdraví FTX, které o víkendu přiživil i sám generální ředitel burzy Binance, Kanaďan čínského původu Changpeng Zhao.

Výběry z FTX se během 72 hodin před úterní dohodou vyšplhaly na šest miliard dolarů (145 miliard Kč). To vyvolalo otázky ohledně solventnosti této jedné z největších světových kryptoměnových burz. FTX a Binance nezveřejnily podmínky své dohody a trhy čelí nové nejistotě, jestli bude platit.

Nativní mince FTT, která se na FTX obchoduje, v úterý odepsala 72 procent své hodnoty. Dnes ztráty prohlubuje a podle údajů webu Coinnmarketcap znovu ztrácí přes 70 procent.

(ČTK)