Zlato (oz) / USD
1 911,47
0,61 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kryptoměny čelí silnému výprodeji, cena bitcoinu spadla pod 20 000 dolarů

Kryptoměny dnes čelí silnému prodejnímu tlaku, cena nejznámější kryptoměny bitcoin spadla pod 20 000 USD (zhruba 447 000 Kč). K poklesu cen už dříve přispěl pád americké kryptoměnové banky Silvergate, k napětí se pak dnes přidala i všeobecná nervozita na finančních trzích. Tržní hodnota všech zhruba 22 800 kryptoaktiv klesla pod hranici jednoho bilionu dolarů.

bitcoin
Digitální měny jako bitcoin patří mezi zvlášť riziková aktiva, která často táhne dolů špatná nálada na trhu. Foto: iStock

Bitcoin kolem 10:30 SEČ ztrácel podle serveru CoinDesk proti předchozímu dni zhruba osm procent a pohyboval se kolem 19 900 USD. Velké ztráty zhruba na úrovni 22 000 USD bitcoin zaznamenal už o den dříve. Druhá největší kryptoměna ether se dnes prodává zhruba za 1400 dolarů, o den dříve stála 1500 dolarů.

Špatnou náladu na trhu vyvolaly turbulence v americkém bankovním sektoru. Podle analytiků je zapříčinil pád banky zaměřené na kryptoměny Silvergate a pak i problémy v Silicon Valley Bank (SVB), která se specializuje na rizikový kapitál pro technologický sektor.

Na akciových trzích se nervozita přenesla i na tradiční banky. V pozadí vývoje na finančních trzích jsou obavy, že prudký růst úrokových sazeb by mohl vést k rostoucímu počtu nesplácených úvěrů, což by poškodilo finanční instituce, uvedla agentura DPA.

Digitální měny jako bitcoin patří mezi zvlášť riziková aktiva, která často táhne dolů špatná nálada na trhu. Vyhlídky na další zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech trh tíží už delší dobu. Inflace klesá jen pomalu, což by mohlo americkou centrální banku (Fed) přimět k výraznějšímu zvýšení úrokových sazeb.

Vyšší úrokové sazby obecně neprospívají rizikovější třídě aktiv. Bezpečnější cenné papíry, jako jsou státní dluhopisy, pak totiž vyplácejí vyšší úroky než v klidnějších časech.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika