Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Krach FTX otřásl odvětvím kryptoměn, Bankman-Fried měl majetek až 26 miliard USD

Vizitka zkrachovalé americké kryptoměnové burzy FTX a jejího zakladatele a ředitele Sama Bankmana-Frieda (30; úřady na Bahamách na základě americké žádosti Bankmana-Frieda zatkly).

Bankman-Fried

Majetek Bankmana-Frieda v jednu chvíli dosahoval podle odhadu časopisu Forbes 26 miliard dolarů. Začátkem prosince Bankman-Fried v médiích řekl, že mu zbyla pouze jedna kreditní karta a 100 000 dolarů v bance. Foto: Wikimedia

– Americká kryptoměnová burza FTX se začátkem letošního roku pyšnila oceněním až kolem 32 miliard dolarů (738 miliard Kč) a ještě loni byla třetí největší kryptoměnovou burzou na světě z hlediska objemu obchodů. Bankrot vyhlásila letos v listopadu. Přiměla ji k tomu krize likvidity, která klienty podle médií připravila minimálně o jednu miliardu dolarů (více než 23 miliard Kč). FTX ve své žádosti o vyhlášení konkurzu uvedla, že má aktiva za deset až 50 miliard dolarů (až 1,2 bilionu Kč), závazky v hodnotě deset až 50 miliard dolarů a více než 100.000 věřitelů. Krach FTX vyvolal krizi v celém odvětví kryptoměn, koncem listopadu požádala o bankrotovou ochranu půjčovna kryptoměn BlockFi a bankrot vyhlásila také americká kryptoměnová burza Bitfront.

– Pokles likvidity FTX nastal poté, co zakladatel a šéf burzy Bankman-Fried tajně převedl deset miliard dolarů (přes 230 miliard Kč) z prostředků zákazníků FTX do společnosti Alameda, uvedla agentura Reuters. Firma vyhlásila bankrot 11. listopadu. Znepokojení klienti totiž během tří dnů stáhli z platformy šest miliard dolarů a konkurenční kryptoměnová burza Binance upustila od návrhu, že burze FTX pomůže z problémů. Bankman-Fried připustil, že při řízení pochybil a že nedokázal pádu FTX zabránit. Odmítl ale, že chtěl někoho podvést.

– Bankman-Fried zahájil svoji kariéru ve společnosti Jane Street Capital, která obchoduje s fondy ETF. V roce 2017 založil obchodní firmu Alameda Research a později se stal jejím většinovým vlastníkem. Zaměřil se na obchodování s kryptoměnou bitcoin a vydělával na rozdílech v cenách bitcoinu na burzách v Asii a ve Spojených státech. V dubnu 2019 založil burzu s deriváty kryptoměn FTX.

– Majetek Bankmana-Frieda v jednu chvíli dosahoval podle odhadu časopisu Forbes 26 miliard dolarů. Začátkem prosince Bankman-Fried v médiích řekl, že mu zbyla pouze jedna kreditní karta a 100 000 dolarů v bance.

– Prezentoval se jako podporovatel efektivního altruismu, je členem neziskové organizace Giving What You Can. Řekl například, že chtěl za svého života darovat většinu majetku efektivním charitativním organizacím.

– Bankman-Fried patřil k hlavním sponzorům americké Demokratické strany. V roce 2020 přispěl na prezidentskou kampaň současné hlavy státu Joea Bidena částkou 5,2 milionu dolarů.

– Agentura Reuters uvedla, že za poslední dva roky Bankman-Fried, jeho rodina a vysoce postavení zaměstnanci firmy FTX koupili na Bahamách nejméně 19 nemovitostí v hodnotě téměř 121 milionů dolarů (2,9 miliardy Kč).

– Sam Bankman-Fried, v médiích také někdy označovaný jako SBF, se narodil 5. března 1992 ve Stanfordu. Vystudoval fyziku a matematiku na Massachusettském technologickém institutu (MIT).

(ČTK)