Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna v 1. pololetí k euru zpevnila o 1,5 procenta, k dolaru o tři procenta

Česká koruna v prvním pololetí vůči většině měn posílila. K euru zpevnila o 35 haléřů, tedy o 1,5 procenta, k dolaru o 70 haléřů, což představuje tři procenta. Výrazně se zhodnotila k turecké liře a egyptské libře. Naopak k forintu i zlotému oslabila. ČTK to řekl analytik Purple Trading Petr Lajsek.

koruna
Česká koruna v prvním pololetí vůči většině měn posílila. Foto: iStock

„Česká koruna v první polovině letošního roku těžila hlavně z relativně vysokých úrokových sazeb doplněných o závazek České národní banky přikročit k devizovým intervencím v případě, že by koruně hrozilo oslabení. Investoři tak měli možnost profitovat z českého úročení, aniž by museli čelit plnému kurzovému riziku,“ uvedl analytik Cyrrusu Vít Hradil.

Na párech s měnami okolních států od začátku roku koruna oslabila. Premiantem je nadále maďarský forint. K němu od začátku roku koruna oslabila o 88 haléřů, což je téměř 5,5 procenta. Stojí za tím zejména vysoká inflace, se kterou se Maďarsko stále potýká, dodal Lajsek.

Velmi podobná je situace i na páru s polským zlotým. I k němu koruna od začátku roku oslabila, a to o přibližně 20 haléřů, tedy čtyři procenta. Polsko se také potýká s vysokou inflací, její úroveň je dokonce výše než v Česku. Polská centrální banka nadále drží vysoké úrokové sazby na 6,75 procenta a na rozdíl od ČNB se od ní v dohledné době neočekává snižování sazeb.

Výrazně naopak koruna posílila na párech s exotickými měnami, kterými se zároveň platí v oblíbených dovolenkových destinacích. Jde o Turecko a Egypt. Obě země jsou ve velmi podobné situaci, jejich ekonomiky se podle Lajska dají prakticky nazvat rozvrácenými. Turecko i Egypt bojují s obrovskou inflací, kterou nepomáhá zkrotit ani vysoká úroveň úrokových sazeb. Slabá forma ekonomiky brání spekulantům ve využití vysokých úrokových sazeb ve svůj prospěch, a obě měny tak oslabují. Obě centrální banky navíc nemají dostatek devíz na obranu měn.

Turecká lira od začátku roku na páru s korunou oslabila o 30 procent, a poprvé v historii se dokonce dostala na páru s korunou pod hranici parity. Zatím nepomohlo ani skokové zvýšení úrokových sazeb z 8,5 na 15 procent na konci června. Zatím to vneslo do trhu spíše zmatek, a lira tak dále oslabuje.

Egyptská libra ke koruně oslabila od začátku roku o 22 procent. Jak ale Lajsek připomněl, na dovolené v Turecku i Egyptě letos Češi tolik neušetří kvůli obrovské inflaci. Koruna od začátku roku výrazně oslabila také na párech s mexickým pesem (o deset procent) a brazilským reálem (o 6,8 procenta).

Na páru se švýcarským frankem koruna drží stálý kurz jako na začátku roku. Vůči další významné měně britské libře koruna od začátku roku oslabila o 1,5 procenta, tedy o 2 haléřů. Další významný skalp pro korunu je singapurský dolar, který vůči koruně oslabil od začátku roku o čtyři procenta, uzavřel Lajsek.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika