Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna se dostala na nejsilnější úroveň k euru za 11 let

Oproti pondělnímu závěru zpevnila koruna k 17:00 o pět haléřů na 24,18 Kč/EUR. Silnější byla naposledy 31. srpna 2011. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. K dolaru koruna také zpevnila, a to o 18 haléřů na 22,72 Kč/USD. Drží se tak na nejsilnější pozici k americké měně od letošního dubna.

euro, koruna

Česká měna se včera dostala na nejsilnější úroveň k euru za více než 11 let. Foto: iStock

Kurz koruny k euru letos značně kolísá. Česká měna prudce oslabila na přelomu února a března, když Rusko zahájilo vojenský útok na Ukrajinu. Dostala se až na kurz 25,77 Kč/EUR. Po následném postupném poklesu kurzu začala koruna znovu prudce oslabovat na přelomu dubna a května. V polovině května ale Česká národní banka oznámila, že hodlá intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Česká měna pak opět začala posilovat.

Jaké jsou důvody nynějšího posílení, není třeba podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera zcela jasné. „České koruně se dařilo, a to bez zjevných kurzotvorných stimulů a za nezajímavého vývoje kurzu eura k dolaru,“ uvedl. „Koruna je tak nejsilnější od zhruba poloviny roku 2011. Silnější už byla pouze v roce 2008, když se před vypuknutím světové finanční krize obchodovala mírně pod 24 Kč/EUR,“ doplnil.

Ke zpevnění mohlo podle analytika firmy Purple Trading Jaroslava Tupého pomoci páteční zveřejnění vývoje cen průmyslových výrobců. Podle Českého statistického úřadu ceny výrobců v průmyslu letos v listopadu meziročně stouply o 21,3 procenta. Oproti předchozím měsícům tak růst cen zpomalil. „To dává naději, že růst inflace by se mohl postupně zastavovat, a případně i v první polovině roku 2023 začít klesat,“ sdělil Tupý.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,23 24,18
Kč/USD 22,90 22,72

Zdroj: Patria Online

(ČTK)