Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna posílila pod 24 Kč/EUR, je nejsilnější za téměř 12 let

Koruna posílila k euru pod 24 Kč/EUR, v 17:00 se obchodovala za 23,98 Kč/EUR, což je podle dat serveru Patria.cz nejsilnější závěr od začátku února 2011. Proti úternímu podvečeru si vůči jednotné evropské měně polepšila o osm haléřů. K dolaru česká měna získala 20 haléřů na 22,62 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.

koruna

Na nejsilnější hodnoty za více než 11 let se koruna dostala již loni v prosinci, koncem roku maxima dál posouvala. O haléř silnější než uzavírala naposledy 3. února 2011, předtím pak v říjnu 2008. Foto: iStock

„Aktuálně koruně bezprostředně pomáhá pokles rizikové přirážky na světových trzích, odrážející se v poklesu výnosů a ochotě obecně přijímat vyšší riziko. Koruna je totiž například v porovnání se švýcarským frankem nebo americkým dolarem vnímána jako rizikovější měna,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podotkl, že agentura Bloomberg v úterý uvedla, že česká měna patří k „největším světovým vítězům pandemie“. Koruna podle agentury v letech 2019 až 2022 zpevnila vůči euru o 5,4 procenta. Ve stejném období podle agentury polský zlotý ztratil 9,2 procenta, a maďarský forint 17 procent.

Koruně podle ekonomů Next Finance ale nepomohly jen čistě tržní faktory, tedy rostoucí zájem investorů o nákupy koruny. „Koruně pomohly k posilování výraznou měrou také intervence ze strany České národní banky,“ připomněli Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář. Zároveň ale dodali, že v posledních týdnech pro ČNB není až tak složité bránit koruně v oslabení, koruna totiž zůstává pod intervenční hladinou.

V uplynulém roce kurz koruny k euru značně kolísal. Česká měna prudce oslabila na přelomu února a března, když Rusko napadlo Ukrajinu. Dostala se až na 25,77 Kč/EUR. Po následném postupném poklesu kurzu začala koruna znovu prudce oslabovat na přelomu dubna a května. V polovině května ale Česká národní banka oznámila, že hodlá intervenovat na devizovém trhu proti oslabování koruny. Česká měna pak opět začala posilovat.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,06 23,98
Kč/USD 22,82 22,62

Zdroj: Patria Online

(ČTK)