Zlato (oz) / USD
1 915,66
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna po zveřejnění inflace posílila vůči euru i dolaru

K euru oproti středečnímu závěru zpevnila koruna o sedm haléřů na 24,21 Kč/EUR, k dolaru si polepšila o 14 haléřů a kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 21,97 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

koruna
Koruna po zveřejnění inflace posílila vůči euru i dolaru. Foto: iStock

„Kurz koruny vzhledem k naplnění očekávání na tuzemskou inflaci příliš nereagoval a mírné posílení přišlo spíše až s odpoledními dezinflačními daty z USA a oslabením dolaru,“ konstatoval ekonom Komerční banky Jaromír Gec.

Spotřebitelské ceny v červenci meziročně vzrostly o 8,8 procenta. Inflace tak podle očekávání pokračovala ve zpomalování, když v červnu dosáhla 9,7 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply o 0,5 procenta. Ke zvolnění meziroční inflace přispělo především pomalejší zdražování potravin a energií, v dalších měsících očekávají odborníci i Česká národní banka (ČNB) další snižování inflace.

V posledním týdnu koruna spíše oslabovala poté, co ČNB formálně ukončila devizové intervence, kterými loni bránila větším výkyvům kurzu. Byť je centrální banka nevyužívala od loňského října, podle ekonomů je česká měna bez tohoto závazku výrazně zranitelnější.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,28 24,21
Kč/USD 22,11 21,97

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika