Zlato (oz) / USD
2 339,16
1,00 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna po údajích o dubnové inflaci posilovala vůči euru i dolaru

Koruna reagovala na údaje o dubnové inflaci, která překonala očekávání finančního trhu i České národní banky (ČNB). Vůči euru si koruna ve srovnání s pátečním závěrem polepšila o 18 haléřů na 24,75 Kč/EUR. Na této úrovní byla naposledy na konci ledna. K dolaru pak česká měna zpevnila o 24 haléřů, v 17:00 se podle serveru Patria Online obchodovala za 22,91 Kč/USD.

koruna
Koruna v úvodu týdne posilovala k oběma hlavním světovým měnám. Foto: iStock

Meziroční inflace v Česku v dubnu zrychlila na 2,9 procenta z březnových dvou procent. Proti předchozímu měsíci spotřebitelské ceny vzrostly o 0,7 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků rozdíl proti očekáváním způsobilo především zdražení potravin. Oživení inflační vlny však odborníci ani centrální banka neočekávají. Podle expertů ČNB zřejmě kvůli vývoji spotřebitelských cen zpomalí tempo snižování úrokových sazeb.

„Silná reakce koruny tak odpovídá míře překvapení trhu. Investoři přehodnocují své sázky na další pokles úrokové sazby a je již jasné, že další pokles úrokových sazeb bude výrazně pomalejší, než se původně předpokládalo,“ uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý.

 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,93 24,75
Kč/USD 23,15 22,91

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika