Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna o několik haléřů posílila k euru, výrazněji zpevnila k dolaru

Koruna posílila k oběma hlavním světovým měnám. K euru zpevnila o čtyři haléře na 24,41 Kč/EUR, vůči dolaru proti úternímu závěru o 19 haléřů a kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 22,47 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

bankovky

Koruna o několik haléřů posílila k euru, výrazněji zpevnila k dolaru. Foto: iStock

Obchodování s korunou ovlivnily údaje statistiků o meziročním růstu cen výrobců za březen, podle nichž v průmyslu stouply ceny o 24,7 procenta, v zemědělství o 27,2 procenta a ve stavebnictví o 10,4 procenta. Analytici zmínili také vyjádření guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka, který nevyloučil na zasedání bankovní rady začátkem května další zvýšení úrokových sazeb. Vysoké sazby ponechá banka podle něj delší dobu, než původně očekávala, jejich pokles tak letos spíše nelze čekat.

Bankovní rada ČNB na konci března zvýšila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Šlo tak o páté nadstandardní zvýšení základní sazby o více než 0,25 procentního bodu v řadě za sebou. Základní úroková sazba nyní činí pět procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2001.

Sazby centrální banka zvyšuje kvůli snaze utlumit rostoucí inflaci a snížit i inflační očekávaní. Meziroční inflace v Česku v březnu stoupla na 12,7 procenta, což je nejvíce od května 1998, v dalších měsících má podle Rusnoka kulminovat kolem 13 až 14 procent. Ke konci roku by ale měla inflace začít citelně klesat, míní guvernér.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,45 24,41
Kč/USD 22,66 22,47

Zdroj: Patria Online

(ČTK)