Zlato (oz) / USD
2 346,99
1,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna mírně posílila k euru, změna sazeb ECB s kurzem výrazně nezahýbala

Koruna od středečního podvečera do dnešních 17:00 posílila vůči euru o pět haléřů na 24,00 Kč/EUR. K dolaru naopak oslabila, a to o devět haléřů na 21,83 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

měna
Koruna posílila vůči euru, k dolaru naopak oslabila. Foto: iStock

Kurz koruny vůči jednotné evropské měně se dnes odpoledne pohyboval poblíž otevíracích úrovní nepatrně nad 24 CZK/EUR, uvedl ekonom Jaromír Gec z Komerční banky. Výrazněji s ním nezahýbalo ani ohlášené zvýšení základní úrokové sazby Evropskou centrální bankou (ECB) o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta.

Zvýšení sazeb už ve středu ohlásila rovněž americká centrální banka (Fed). Ve snaze snížit inflaci posunula základní úrokovou sazbu podle očekávání o 0,25 procentního bodu nahoru do pásma 5,25 až 5,50 procenta.

Základní úroková sazba české centrální banky je už od loňského června na sedmi procentech. Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl dnes senátorům řekl, že inflace je přesto stále vysoká, a neumožňuje snížit úrokové sazby. „Je to úroveň, která nám zatím neumožňuje snížit úrokové sazby. A je to úroveň, při které stále musíme mít jestřábí politiku,“ řekl Michl v horní komoře parlamentu při představování Zprávy ČNB o výkonu dohledu nad finančním trhem. Červnová meziroční inflace v Česku zpomalila na 9,7 procenta.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 24,05 24,00
Kč/USD 21,74 21,83

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika