Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna je vůči dolaru nejslabší za více než dva roky, kurz se blíží 25 Kč/USD

Česká měna se k dolaru propadla na nejslabší úroveň za více než dva roky. Za jeden den oslabila koruna vůči měně USA k včerejším 17:00 oproti předchozímu závěru o 30 haléřů na 24,95 Kč/USD. Vyšší než včera byl kurz koruny k dolaru naposledy na konci května roku 2020. K euru si koruna také pohoršila, ale pouze o dva haléře na 24,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

koruna, euro, dolar

Česká měna oslabila vůči měně USA na 24,95 Kč/USD, k euru si také pohoršila na 24,65 Kč/EUR. Foto: iStock

Za propadem stojí podle analytiků vývoj kurzu dolaru k euru, ovlivněný vývojem v Rusku. „Finanční trhy ráno ovlivnila zpráva o částečné mobilizaci v Rusku, kterou vyhlásil prezident Vladimir Putin. Tato eskalace geopolitického rizika pomohla americkému dolaru proti euru na nejsilnější hodnotu za posledních 20 let, když se kurz dostal až k 0,9885 USD/EUR,“ sdělil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. „Investoři tak vyhledávají bezpečnější měny, jako je právě americký dolar, a naopak opouštějí exotičtější měny, jako je česká koruna,“ uvedl k dopadům vyhlášení mobilizace analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil až na úroveň kolem 111 bodů, tedy nejvyšší hodnoty od roku 2002. „Na silnější americkou měnu reagovaly středoevropské měny oslabováním,“ doplnil Vejmělek. Oslabování bude zřejmě pokračovat. „Koruna má dál tendenci ztrácet, a to zvláště proti postupujícímu dolaru,“ uvedl analytik společnosti Patria Finance Tomáš Vlk.

Kurz koruny k dolaru v posledních měsících značně kolísal. Na přelomu června a července česká měna vůči americké prudce oslabila z 23,36 Kč/USD až na 24,51 Kč/USD. Poté kurz zase začátkem srpna klesl na 23,58 Kč/USD, ale na přelomu srpna a září už byl až kolem 24,80 Kč/USD.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,63 24,65
Kč/USD 24,65 24,95

Zdroj: Patria Online

(ČTK)