Zlato (oz) / USD
1 918,37
0,41 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna je k euru nejslabší od začátku roku a vůči dolaru od letošního jara

K euru oslabila oproti úternímu podvečeru o 13 haléřů na 24,31 Kč/EUR, což je její nejslabší závěr v letošním roce. Naposledy byla koruna vůči jednotné evropské měně slabší loni v prosinci. K dolaru oslabila oproti úterý o 12 haléřů na 22,70 Kč/USD, a je tak vůči americké měně nejslabší od letošního března. Vyplývá to dat serveru Patria Online.

koruna
Koruna ztrácela vůči oběma hlavním světovým měnám. Foto: iStock

Příčinou oslabení koruny může být podle analytika společnosti Purple Trading Petra Lajska dění v Polsku. Tamější centrální banka navzdory vysoké inflaci snížila úrokové sazby o 75 bazických bodů na šest procent. Polský zlotý na překvapivé rozhodnutí reagoval poklesem.

„Dění kolem polské centrální banky oslabilo i českou korunu,“ uvedl Lajsek. Šance na snížení úrokových sazeb na jednom ze zbývajících zasedání České národní banky (ČNB) v letošním roce podle něj vzrostla, jelikož mezi monetární politikou české centrální banky a jejího polského protějšku byly velké podobnosti. „Snížení úrokových sazeb se tak dost možná dočkáme dříve, než připouštějí sami představitelé ČNB,“ domnívá se analytik.

Lajsek zároveň připomněl, že koruna je od počátku letošního srpna bez formální obrany ČNB pomocí devizových intervencí. Očekává proto postupné oslabení k úrovním kolem 24,50 CZK/EUR.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,18 24,31
Kč/USD 22,58 22,70

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika