Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Koruna dál prohlubuje více než dvouletá minima k dolaru, klesla i k euru

Akcie na evropských trzích v úvodu týdne mírně oslabily, dolů je táhly zejména komoditní tituly. Naopak v Itálii se hlavní index vydal vzhůru, podle analytiků reaguje na vítězství pravicových stran v předčasných parlamentních volbách. Nahoru se zprvu vydaly také akcie v Británii, kde má vliv propad kurzu britské libry, později ale zisky téměř smazaly.

koruna

Koruna ochabuje vůči americké měně od začátku minulého týdne. Foto: iStock

Koruna dál prohlubuje více než dvouletá minima k dolaru. Ve srovnání s pátečním závěrem oslabila o 23 haléřů na 25,56 Kč/USD. Slabší byla naposledy v květnu 2020. K euru klesla česká měna o šest haléřů na 24,65 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Měnový výbor americké centrální banky (Fed) ve středu na závěr dvoudenního zasedání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu do pásma 3,00 až 3,25 procenta. Zvyšováním úroků se snaží zpomalit inflaci, která je nejvyšší za čtyři desetiletí.

V tomto týdnu zasedne také rada České národní banky. Podle analytiků ponechá základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, tedy na nejvyšší úrovni od roku 1999.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 24,59 24,65
Kč/USD 25,33 25,56

Zdroj: Patria Online

(ČTK)