Zlato (oz) / USD
1 910,31
0,72 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Koruna dál mírně oslabila k euru a vůči dolaru stagnovala

Česká měna mírně oslabila k euru a stagnovala vůči dolaru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,71 Kč/EUR a za 22,10 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně ztratila oproti pondělnímu závěru čtyři haléře, k dolaru uzavírala na stejné hodnotě. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

koruna
Česká koruna pokračuje v lehkém oslabování. Nepříznivě na ní působí především rostoucí mzdy a strach z roztáčení mzdově – inflační spirály. Foto: iStock

„Česká koruna pokračuje v lehkém oslabování. Nepříznivě na ní působí především rostoucí mzdy a strach z roztáčení mzdově – inflační spirály,“ uvedl analytik Purple Trading Jaroslav Tupý. Dodal, že podle člena bankovní rady Tomáše Holuba negativně působí i vysoká inflační očekávání, která tak mohou výrazně prodloužit dosažení dvouprocentního inflačního cíle České národní banky.

Český statistický úřad zveřejnil zpřesněný odhad o vývoji hrubého domácího produktu (HDP). Podle něj česká ekonomika letos v prvním čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 procenta, na začátku května přitom statistici předpokládali pokles o 0,2 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem HDP v prvních třech měsících letošního roku stagnoval. Také v tomto případě je odhad horší, původní počítal s mezičtvrtletním růstem o 0,1 procenta.

„Korunu zhoršení statistiky HDP nerozhodilo a vidíme jen její mírné oslabení nad hladinu 23,70 Kč/EUR. V dalších dnech ale budou ze zahraničních trhů přicházet viditelnější tlaky na oslabení koruny. Zvyšovat úrokové sazby se totiž chystá nejen Evropská centrální banka, ale podle všeho také americký Fed (centrální banka),“ doplnili ekonomové společnosti Next Finance Markéta Šichtařová a Jiří Cihlář.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Včera kolem 17:00
Kč/EUR 23,67 23,71
Kč/USD 22,10 22,10

Zdroj: Patria Online

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika