Zlato (oz) / USD
1 924,90
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kondice státních financí Slovenska se loni výrazně zlepšila, deficit klesl

Kondice státních financí Slovenska se loni po předchozích dvou letech poznamenaných dopady epidemie nemoci covid-19 výrazně zlepšila, podíl schodku veřejných financí i dluhu na výkonu ekonomiky se snížil. Hospodaření státu ale bylo horší než před vypuknutím koronavirové nákazy. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytl slovenský statistický úřad.

Ekonomika
Kondice státních financí Slovenska se loni po předchozích dvou letech poznamenaných dopady epidemie nemoci covid-19 výrazně zlepšila, podíl schodku veřejných financí i dluhu na výkonu ekonomiky se snížil. Foto: iStock

Veřejný schodek Slovenska se loni v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) snížil na 2,04 procenta z 5,43 procenta v roce předchozím. Stát původně plánoval na rok 2022 deficit na úrovni 4,94 procenta HDP. Podíl dluhu státu na HDP loni klesl na 57,80 procenta z předloňských 61,04 procenta.

Podle statistiků výši loňského schodku veřejných financí výrazně ovlivnilo ukončení vyplácení pomoci v souvislosti s epidemií covidu-19. Epidemická situace v zemi se loni citelně zlepšila.

V roce 2019, tedy před vypuknutím koronavirové nákazy, veřejný schodek Slovenska dosáhl v přepočtu 1,21 procenta HDP a dluh 47,98 procenta HDP. Státní rozpočet Slovenska na letošek předpokládá deficit veřejného sektoru 6,44 procenta HDP a podíl dluhu na výkonu ekonomiky na úrovni 57,94 procenta. Plánovaný vyšší deficit souvisí s vytvořením rezervy 3,5 miliardy eur (82 miliard Kč) na kompenzace vysokých cen energií.

Fiskální pravidla Evropské unie známá jako Pakt stability a růstu vyžadují, aby veřejný dluh nepřekročil 60 procent HDP a rozpočtové deficity tři procenta HDP. Brusel ovšem platnost paktu v roce 2020 pozastavil kvůli hospodářským dopadům covidové pandemie a jeho mimořádné uvolnění prodloužil do konce roku, zejména kvůli energetické krizi částečně způsobené válkou na Ukrajině.

Letos v březnu se státy EU shodly na principech návratu fiskálních pravidel. Ta už ale mají lépe odrážet ekonomickou realitu doby ovlivněné pandemií covidu-19 a války na Ukrajině.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika