Zlato (oz) / USD
1 323,68
0,80 %
Zlato (oz) / CZK
30 121,50
0,57 %
EUR / USD
1,13
0,25 %
USD / CZK
22,76
0,22 %
Světová ekonomika
Do konce měsíce vyplatíme další peníze z řeckého programu

Ještě do konce měsíce by mělo Řecko dostat další část záchranného úvěru ve výši 5,7 miliardy eur (téměř 145 miliard Kč), následovat bude o něco později doplatek zbývající jedné miliardy eur (přes 25 miliard Kč). Novinářům to včera po jednání ministrů financí eurozóny řekl výkonný ředitel Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling.

Řecko by mělo dostat další část záchranného úvěru ve výši 5,7 miliardy eur. Foto: Shutterstock

Komisař pro hospodářské a měnové otázky daně a cla Pierre Moscovici připomněl, že pro Atény bude klíčové jednání ministrů financí eurozóny 21. června v Lucemburku. Právě tam by se podle něj mělo rozhodnout, že po létech hospodářských potíží a podpůrných úvěrů, se Řecko opět stává „normální zemí“ v eurozóně. „A ta dlouhá a bolestná historie se záchrannými programy se stane minulostí,“ dodal Moscovici.

Regling upozornil, že v praxi blížící se termín znamená především potřebu udržení poměrně ostrého tempa nyní uskutečňovaných kroků. V dubnu mají Atény předložit svou představu o dlouhodobé strategii hospodářského růstu země. Ta bude důležitá pro rozhodnutí eurozóny o podobě rámce dohledu nad řeckou ekonomikou po konci nynějšího čtvrtého záchranného programu v srpnu.

Sliby řecké vlády

Moscovici také zdůraznil, že onen dohled se v žádném případě nesmí podobat nějakému dalšímu záchrannému programu.

Potřeba je také dokončit už domluvených skoro devět desítek „předběžných opatření“, které slíbila v nynějším programu uskutečnit řecká vláda. Na straně věřitelů zase nyní zintenzivňují expertní diskuse o dluhové úlevě, připomněl v pondělí novinářům šéf euroskupiny Mario Centeno. Jde například o možnost svázat splátky řeckého dluhu s výkonem hospodářství země tak, aby potřeba vracet peníze nezatěžovala řeckou ekonomiku neúměrným způsobem.

„Všechno se to musí sejít tak, abychom mohli v Lucembursku řecký program ukončit s kladným výsledkem. Nesmíme ztrácet čas,“ uzavřel dnes Moscovici.

(ČTK)