Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Komise u zemí EU narazila s černou listinou kvůli praní peněz

Členské země Evropské unie s výjimkou Belgie se negativně stavějí k návrhu Evropské komise (EK) na vznik seznamu zemí, které mají mezery v pravidlech proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Plyne to z informací ČTK po dnešním jednání expertů unijních států o černé listině, na níž je celkem 23 zemí včetně Saúdské Arábie, Pákistánu, Severní Koreje či Amerických Panenských ostrovů.

Komisí navržený seznam není identický s takzvanou černou listinou zemí, které nespolupracují v daňové oblasti. Ačkoliv některé státy figurují na obou seznamech. Foto: iStock

Soupis představila 13. února komisařka pro spravedlnost Věra Jourová, sestaven byl po podrobné analýze ze širší skupiny 54 zemí. Na jeho základě by měly například evropské banky a další finanční instituce pečlivěji kontrolovat finanční operace se zákazníky nebo finančními domy v těchto státech ve snaze o co nejlepší identifikaci podezřelých finančních toků.

Poté, co komise návrh zveřejnila, dostaly státy unie a také Evropský parlament (EP) měsíc na vyjádření. Nesouhlasný pohled naprosté většiny zemí je zřejmý nejméně od čtvrtečního odpoledne. Věc, která vzbudila značnou nevoli v Saúdské Arábii i v USA, by podle diplomatických informací měli formálně zamítnout ministři financí EU na svém bruselském jednání 12. března.

Podle EK není proces zatím u konce

Mluvčí EK Mina Andreevová dnes nechtěla věc a případné odebrání některých zemí ze seznamu komentovat s tím, že celý proces není formálně u konce. „Situaci vyhodnotíme až na jeho konci. Komise se věcí zabývala i na politické úrovni. Bylo by dobré, aby tak učinili také ministři v Radě EU,“ poznamenala. Dodala, že metodologie a kritéria pro zařazení na seznam vznikaly v těsné spolupráci s členskými státy EU, které byly ve věci několikrát konzultovány.

Necelá třicítka europoslanců z levicových a liberálních frakcí EP, včetně českého zástupce Petra Ježka, dnes naopak Evropskou komisi a její výběr zemí podpořila. Za tlakem na vyškrtnutí Saúdské Arábie podle nich stojí především Velká Británie.

„Pokud by se seznam stal předmětem politického lobbování závisejícího na dvoustranných vztazích s dotčenými zeměmi, významně by to poškodilo věrohodnost EU, mělo dopad na efektivní prosazování evropských nástrojů k boji s praním peněz a financováním terorismu a ohrozilo integritu unijního finančního systému,“ napsali europoslanci v dopise adresovaném Jourové, komisaři pro bezpečnostní unii Julianu Kingovi a šéfce unijní diplomacie Federice Mogheriniové.

Komise by si podle nich měla jednoznačně stát za svým a odolat tlakům ze strany členských zemí, aby seznam upravila na základě jejich politických preferencí.

Europoslanec za Zelené Sven Giegold upozornil, že Spojené státy nyní vyvíjejí „enormní tlak“, protože se na soupisu objevily rovněž americké jurisdikce, a například Španělsko se podle něj zasazuje o vymazání Panamy.

Komisí navržený seznam není identický s takzvanou černou listinou zemí, které nespolupracují v daňové oblasti. Ačkoliv některé státy figurují na obou seznamech, mají oba soupisy různou metodiku i cíle. Černá listina týkající se daní zahrnuje státy, které nedodržují mezinárodní daňová pravidla a u její podoby mají hlavní slovo členské země EU.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika