Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kanadská centrální banka překvapivě zvýšila úroky

Kanadská centrální banka včera zvýšila svou základní úrokovou sazbu a naznačila, že do konce roku může tento krok zopakovat. Zvýšení sazby o čtvrt procentního bodu na jedno procento překvapilo mnohé analytiky. Kanada se dostává do čela zemí, které výpůjční náklady vracejí na obvyklejší úrovně, když je citelně srazily v důsledku finanční krize před deseti lety.

Kanadský dolar prudce zpevnil. Foto: iStock

Centrální banka už v polovině července zvýšila základní sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,75 procenta a dnes ji vrátila na úroveň ze září 2010. Na začátku roku 2008, kdy vypukla globální finanční krize, byl úrok na čtyřech procentech.

Zvýšení základní úrokové sazby vede ke zvýšení výpůjčních nákladů v ekonomice. Toto zdražení peněz centrální banka zdůvodnila nad očekávání silným hospodářským růstem ve druhém čtvrtletí. Většina analytiků nicméně předpokládala, že základní sazba se zvedne až v říjnu.

„Je trochu překvapivé, že s tím pohnuli už dnes a nepočkali zhruba ten měsíc. Myslím, že měli pocit, že na jejich vkus je ekonomika příliš silná a zvyšuje inflační rizika,“ řekl Sal Guatieri z makléřské společnosti BMO Capital Markets.

Kanadský dolar prudce zpevnil

Analytici nevylučují, že k dalšímu zvýšení úroků centrální banka sáhne už v říjnu. To ale bude záležet na více faktorech, mimo jiné i na tom, jak vyšší cena peněz dolehne na zadlužené domácnosti a na trh s bydlením.

Kanadský dolar v reakci na zvýšení úroků prudce zpevnil, k americkému dolaru odpoledne přidával asi 1,2 procenta na 1,2230 CAD. Během včerejška ale vystoupil až na více než dvouleté maximum 1,2140 CAD. Výnosy krátkodobých dluhopisů kanadské vlády vystoupily na pětileté maximum, zatímco akcie zamířily dolů. Hlavní index burzy v Torontu S&P/TSX odepisoval zhruba 0,2 procenta na 15.062 bodů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika