Zlato (oz) / USD
2 329,57
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

K růstu dolaru přispěla zpráva o lepší situaci na americkém trhu práce

K růstu dolaru přispěla zpráva o zlepšení situace na americkém trhu práce. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, přidával kolem 16:45 SELČ 0,6 procenta na 90,44 bodu.

Podrobný obraz o situaci na americkém pracovním trhu podá páteční měsíční vládní zpráva – dolar, který byl silný už před zveřejněním statistik, ale už včera výrazně přidával vůči více měnám. Foto: iStock

Soukromý sektor ve Spojených státech vytvořil v květnu podle údajů organizace ADP téměř milion nových pracovních míst, což je největší nárůst od června 2020. Stále také klesá počet Američanů, kteří nově žádají o příspěvek v nezaměstnanosti. Minulý týden se jejich počet propadl poprvé od vypuknutí pandemie covidu-19 před více než rokem pod 400 000. Oba údaje překonaly očekávání analytiků.

Podrobný obraz o situaci na americkém pracovním trhu podá páteční měsíční vládní zpráva – dolar, který byl silný už před zveřejněním statistik, ale už včera výrazně přidával vůči více měnám.

Euro na něj ve stejný čas ztrácelo 0,6 procenta na 1,2135 USD. K japonskému jenu dolar posiloval o 0,5 procenta na 110,15 JPY. Zhruba 0,5 procenta od dolaru odepisovala britská libra, která se prodávala za 1,4105 USD.

Vedle pozitivních zpráv z trhu práce povzbudila americkou měnu i data o náladě v americkém sektoru služeb. Ta podle institutu ISM v květnu stoupla na rekord. Maloobchod a služby, které v období pandemie velmi strádaly, těží z uvolňování protikoronavirových opatření v mnohých amerických státech.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika