Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Johnson na výroční konferenci konzervativců slíbil přebudování britské ekonomiky

Británie změní směr a podobu svého hospodářství, země se přestane spoléhat na levnou importovanou pracovní sílu, prohlásil dnes premiér Boris Johnson. Britská ekonomika takovou změnu dlouho potřebovala, poznamenal šéf kabinetu na závěr výroční konference své vládní Konzervativní strany v době, kdy se Britové potýkají mimo jiné s nedostatkem pohonných hmot.

„Nevrátíme se ke stejnému nefunkčnímu modelu s nízkými mzdami, nízkým růstem, nízkou kvalifikací a nízkou produktivitou – což umožnila a podporovala nekontrolovaná imigrace,“ pronesl před delegáty strany Johnson.

Britský ministerský předseda vystoupil s projevem na stranické konferenci v době, kdy se země potýká s nedostatkem pohonných hmot, na některých místech prořídly regály v supermarketech a lidé se obávají rostoucích životních nákladů.

Britské dodavatelské řetězce ochromil nedostatek řidičů kamionů, částečně způsobený odchodem evropských pracovníků, kteří odešli po brexitu nebo v době pandemie covidu-19. Po více než týdenních problémech se zásobováním pohonnými hmotami vláda tento týden povolala za volanty cisteren vojáky.

Uvedla také, že vydá až 5 500 krátkodobých víz pro zahraniční řidiče kamionů. O ty si zatím zažádalo jen 127 zájemců, oznámil v úterý Johnson. Jeho vláda se snaží tlumit kritické hlasy, podle nichž je nedostatek řidičů důsledkem odchodu Británie z Evropské unie. Johnson už v úterý prohlásil, že se „neobává“ toho, co je podle něj krátkodobý nedostatek pracovních sil a růst cen, poznamenal server BBC News.

Podle agentury AP vyvedla britskou ekonomiku z rovnováhy pandemie covidu-19 společně s brexitem, který obyvatelům EU ztížil možnost pracovat ve Spojeném království. Ačkoliv situace není tak zlá jako v letech 1978-1979, kdy tisíce stávkujících pracovníků ochromily základní služby, Británie prožívá nejrozsáhlejší narušení ekonomiky za poslední roky, poznamenala agentura AP.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika