Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Světová ekonomika
Jihokorejská centrální banka zvýšila základní úrok o půl procentního bodu

Jihokorejská centrální banka dnes zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na tři procenta a naznačila další zpřísňování měnové politiky. Informovala o tom agentura Reuters. Zvýšení základního úroku odpovídá odhadu ekonomů.

procento

Podobně jako ostatní centrální banky se snaží potlačit inflaci, kterou v případě Jižní Koreje umocňuje silný dolar a vyšší dovozní ceny. Foto: iStock

Od loňského srpna centrální banka zvýšila základní sazbu pětkrát, celkem o 2,5 procentního bodu. V červenci banka zvýšila klíčovou sazbu o bezprecedentního půl procentního bodu. Obdobně nebývalé je i zvýšení sazby nad 2,5 procenta.

Banka také zmínila potřebu dalšího zvýšení sazeb, protože se zvýšily inflační tlaky a rizika pro devizový sektor. Za uplynulý rok ztratil jihokorejský won k dolaru více než 16 procent.

Kvůli oslabování domácí měny centrální banka předpokládá, že růst spotřebitelských cen zůstane vysoký, a to v rozmezí pěti až šesti procent. Hospodářský růst bude podle centrální banky postupně zpomalovat v důsledku zpomalení globální ekonomiky a zvyšování úrokových sazeb v zahraničí.

Ekonomové očekávají, že základní úroková sazba se v Jižní Koreji do konce roku zvýší na 3,25 procenta a v prvním čtvrtletí příštího roku se vyšplhá na 3,5 procenta.

(ČTK)