Zlato (oz) / USD
1 571,39
0,26 %
Zlato (oz) / CZK
36 009,72
0,40 %
EUR / USD
1,10
0,20 %
USD / CZK
22,92
0,14 %
Světová ekonomika
Jihokorejská centrální banka poprvé po třech letech snížila úroky

Jihokorejská centrální banka dnes nečekaně a poprvé po více než třech letech snížila základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt bodu na 1,5 procenta. Zároveň snížila také odhad růstu ekonomiky na letošní rok, především z důvodu narůstající nejistoty ohledně obchodních sporů s Japonskem.

Banka doufá, že se jí za pomoci nižší úrokové sazby podaří povzbudit růst ekonomiky. Foto: iStock

Banka podle tiskových agentur doufá, že se jí za pomoci nižší úrokové sazby podaří povzbudit růst ekonomiky. Tu zpomaluje pokles vývozu a investic způsobený obchodním konfliktem mezi Čínou a Spojenými státy, který má globální dopady. Sousední Japonsko navíc počátkem měsíce rozhodlo, že začne přísněji kontrolovat vývoz složek důležitých pro výrobu polovodičů a displejů.

Tokio opatření zdůvodnilo ztrátou důvěry, Soul to označil za hospodářskou odvetu. Příčinou je podle agentur spor o odškodnění za nucenou práci Jihokorejců pro Japonsko během japonské nadvlády v letech 1910 až 1945.

Polovodiče a ploché obrazovky patří spolu s petrochemickými produkty, auty, loděmi, stroji a mobilními telefony k hlavním vývozním artiklům Jižní Koreje.

Centrální banka nyní počítá s celoročním tempem růstu hrubého domácího produktu (HDP) o 2,2 procenta. Ještě v dubnu odhadovala pro tuto čtvrtou největší asijskou ekonomiku růst o 2,5 procenta.

(ČTK)