Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonský jen a švýcarský frank klesají kvůli nadějím na vakcínu

Japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty, včera výrazně oslabovaly, protože slibné údaje o vakcíně proti covidu-19 podpořily zájem o rizikovější aktiva. Euro klesalo vůči americkému dolaru, kolem 17:30 SEČ jednotná evropská měna ztrácela zhruba půl procenta na 1,1810 USD.

Euro klesalo vůči dolaru, evropská měna ztrácela půl procenta na 1,1810 USD. Foto: iStock

Farmaceutická společnost Pfizer na základě předběžných dat z rozsáhlé studie oznámila, že experimentální vakcína, kterou vyvinula proti covidu-19 ve spolupráci s německou BioNTech, vykázala více než 90procentní účinnost. Podle agentury Reuters jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.

„Obrovsky to podpořilo zájem o riziko,“ uvedl analytik Ed Moya ze společnosti OANDA. Upozornil rovněž, že účinnost nové vakcíny výrazně překonává očekávání.

Dolar kolem 17:30 SEČ vykazoval vůči švýcarskému franku nárůst o zhruba 1,5 procenta na 0,9127 CHF. Vůči japonskému jenu si připisoval dokonce 2,1 procenta na 105,54 JPY.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika