Zlato (oz) / USD
2 349,77
1,38 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonský jen po zprávě o inflaci v USA klesl vůči dolaru nejníže od roku 1990

Japonský jen po zprávě o vývoji inflace ve Spojených státech klesl vůči americkému dolaru nejníže od roku 1990. Březnová inflace v USA byla o něco vyšší, než očekávali analytici. Trhy vyhlížejí jakékoli známky intervence japonských úřadů na podporu jenu.

dolar, jen
Japonský jen po zprávě o vývoji inflace ve Spojených státech klesl vůči americkému dolaru nejníže od roku 1990. Foto: iStock

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, si kolem 16:05 SELČ připisoval 0,8 procenta na 104,947 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou ztrácelo jedno procento a prodávalo se za 1,0752 USD. Dolar vůči jenu rostl o 0,6 procenta na 152,72 jenu. Euro vůči jenu ztrácelo 0,4 procenta na 164,15 jenu.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v březnu zrychlil na 3,5 procenta z únorového tempa 3,2 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení meziročního růstu cen na 3,4 procenta.

Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, v březnu zůstala na únorových 3,8 procenta. Meziměsíčně pak takto definované ceny vzrostly o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v únoru i v lednu.

Možnosti, že americká centrální banka (Fed) zahájí snižování úrokových sazeb v červnu, investoři nyní přisuzují pravděpodobnost 50 procent. Před zprávou o vývoji inflace v USA, to bylo 58 procent.

Obchodníci jsou už několik týdnů ostražití ohledně možného zásahu tokijských úřadů na ochranu jenu, protože ani historické ukončení záporných sazeb v Japonsku nedokázalo měnu pozvednout.

Japonsko v roce 2022 třikrát intervenovalo na měnovém trhu prodejem dolarů za účelem nákupu jenů. Japonská měna se nachází pod tlakem už několik let, protože úrokové sazby v USA rostou, zatímco v Japonsku zůstávají téměř nulové. To způsobuje odtok hotovosti z jenu a její přesun do dolarů.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika