Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Japonský jen klesl téměř na osmiměsíční minimum k dolaru

Japonský jen na devizovém trhu klesl na téměř osmiměsíční minimum k dolaru, dostal se k hranici 145 jenů za dolar. Investoři sledují, zda japonská centrální banka přistoupí k intervenci na obranu své měny. Kolem 18:30 SELČ dolar k jenu vykazoval růst o 0,2 procenta na 144,61 jenu. Euro si k jenu ve stejnou dobu připisovalo čtvrt procenta na 157,85 jenu.

jen
Japonský jen na devizovém trhu klesl na téměř osmiměsíční minimum k dolaru, dostal se k hranici 145 jenů za dolar. Foto: iStock

Japonský ministr financí Šuniči Suzuki v pátek varoval, že země podnikne příslušné kroky, pokud bude kurz jenu dál klesat. Zopakoval tak podobné komentáře ministrů a dalších představitelů vlády z minulého týdne.

Japonsko na devizovém trhu intervenovalo loni v září, poprvé od roku 1998. Velmi uvolněná měnová politika japonské centrální banky, která vyznává odlišný přístup k měnové politice než jiné centrální banky, vedla k poklesu kurzu jenu až na úroveň 145 jenů za dolar. Podruhé centrální banka nakoupila jeny v říjnu, kdy se kurz japonské měny propadl na 32leté minimum 151,94 jenu za dolar.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 18:30 SELČ stagnoval a pohyboval se blízko 102,91 bodu. Euro k dolaru přidávalo asi 0,1 procenta na 1,0916 USD.

Zpráva Institutu řízení dodávek (ISM) ukázala, že aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v červnu klesla na 46 bodů z květnových 46,9 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od května 2020. Index nákupních manažerů je osmý měsíc pod hranicí 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Dolarový index na statistiku reagoval poklesem, ale později ztráty smazal.

(ČTK)

Další z kategorie Světová ekonomika