Zlato (oz) / USD
1 705,82
0,23 %
Zlato (oz) / CZK
42 128,14
0,11 %
EUR / USD
1,10
0,23 %
USD / CZK
24,70
0,34 %
Světová ekonomika
Japonský export v dubnu klesl nejvíce od globální finanční krize

Japonský export se v dubnu meziročně snížil o 21,9 procenta. Zaznamenal tak nejprudší pokles od globální finanční krize z roku 2009, neboť pandemie způsobená koronavirem vedla k útlumu světové poptávky po automobilech a dalším zboží. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva financí.

Japonská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí poprvé za čtyři a půl roku dostala do recese. HDP se v celoročním přepočtu snížil o 3,4 procenta. Foto: iStock

Údaje signalizují prohloubení recese třetí největší ekonomiky světa. Pokles exportu v dubnu výrazně zrychlil z březnových 11,7 procenta. Byl však o něco mírnější, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s propadem o 22,7 procenta.

Vývoz automobilů se v dubnu propadl téměř o dvě třetiny. „Pokles automobilového exportu, který odráží karanténní opatření v Evropě a ve Spojených státech, skutečně táhne čísla dolů,“ uvedl hlavní ekonom společnosti SMBC Nikko Securities Džuniči Makino. Upozornil, že export elektroniky si vede lépe.

Japonská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí poprvé za čtyři a půl roku dostala do recese, která se definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu snížil o 3,4 procenta, tempo jeho poklesu ale zpomalilo ze 7,3 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí.

(ČTK)